#

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 18:00

42 38 20 88 - 021
ویزای همراه کانادا

ویزای همراه کانادا

برای اینکه بتوانید اجازه ی تحصیل در کانادا را داشته باشید باید نامه ی پذیرش از یک دانشگاه که DLI دارد را دریافت کرده باشید  نامه ی پذیرش مدرکی رسمی است که نشان می دهد شما در یک دانشگاه برای تحصیل پذیرفته شده اید. در این نامه تمامی اطلاعات تحصیل شما، انستیتویی که از آن پذیرش گرفته اید، شهریه، کمک هزینه های مالی در صورتی که به شما تعلق می گیرد، زمان بندی تحصیل و تمامی شروطی که برای پذیرش شما (مانند زبان انگلیسی) تعریف شده است، درج گردیده است. با داشتن نامه ی پذیرش شما یک قدم به تحصیل در کانادا نزدیک تر شده اید و پیشنهاد ما به شما این است که به محض دریافت نامه ی پذیرش از دانشگاه برای اخذ اجازه ی تحصیل درخواست دهید. دولت کانادا با توجه به اهمیتی که برای با هم بودن اعضای خانواده مهاجران قائل است، امکان اخذ ویزای همراه کانادا را برای بستگان نزدیک متقاضیان یا دارندگان ویزای کانادا فراهم کرده است. فرصتی که در کشورهای دیگر به ندرت وجود دارد و از این نظر کانادا پیشتاز است. اگر در فکر همراهی اعضای خانواده خود به کانادا هستید و یا قصد دارید در کانادا به آنها ملحق شوید، در این مقاله اطلاعات جامع و مفیدی در مورد ویزای همراه کانادا در اختیار شما قرار داده‌ایم.

فهرست عناوین


ویزای همراه کانادا شامل چه کسانی می‌شود؟

اگر جزو یکی از 4 دسته زیر قرار بگیرید، شامل ویزای همراه تحصیلی کانادا می‌شوید:

 •  همسر متقاضی یا دارنده‌ ویزای دانشجویی کانادا باشید؛
 • فرزند وابسته متقاضی یا دارنده‌ ویزای دانشجویی کانادا باشید؛
 • والدین متقاضی یا دارنده‌ ویزای دانش آموزی کانادا باشید؛
 • والدین دارنده‌ ویزای دانشجویی کانادا باشید.

ویزای همراه دانشجویی کانادا به دو طریق قابل اپلای است:

ویزای همراه کاری Open Work Permit یا ویزای همراه توریستی TRV.

فرد همراه کانادا یا همزمان با متقاضی اصلی درخواست میدهد یا پس از دریافت ویزای متقاضی اصلی.

دوران دانشجویی در کانادا زمان خاصی برای شما و خانواده شما خواهد بود. از یک سو باید به فکر درس و مشق و دانشگاه باشید و از سوی دیگر هم زندگی شخصی، خانواده و همسر و فرزندان. به احتمال زیاد دوران سختی خواهد بود. بیایید مثبت هم نگاه کنیم. داشتن خانواده در کانادا می تواند از نظر روحی روانی بسیار موثر و فشار روحی مهاجرت را کم کند. 

تعهد کشور کانادا به حفظ انسجام خانواده بدین منظور است که دانشجویان بین‌المللی و اعضای خانواده آنها فرصتی برای تجربه زندگی در کانادا به همراه یکدیگر را داشته باشند. صرف نظر از اینکه این مدت چند ماه و یا چند سال طول بکشد، دانشجویان بین‌المللی در کنار عزیزان و خانواده خود به رویای تحصیل در کانادا دست خواهند یافت.

تعریف همراه - همراه کیست؟‌

همسر یا شریک زندگی

با پاسخ به سوالات زیر تفاوت بین همسر (Spouse) و شریک زندگی (Common law partner) را به خوبی خواهید فهمید.

روی کاغذ متاهل هستید و شناسنامه متاهلی و عقد نامه دارید؟‌

بله

فرد همراه شما در سیستم اداره مهاجرت Spouse نامیده می‌شود و همسر شما امکان درخواست ویزای همراه را دارد.

خیر

اگر شریک زندگی دارید که با او 12 ماه مانند زوج زیر یک سقف زندگی کرده‌اید و از نظر عاطفی وابسته هستید ولی ثبت رسمی ندارید، شما Common law partner هستید و شریک زندگی یا پارتنر شما می‌تواند شما را همراهی کرده و ویزای پارتنر کانادا بگیرد.

کامن لا پارتنر یا شریک زندگی یعنی فردی که شما 12 ماه با او زیر یک سقف زندگی کرده‌اید و از نظر احساسی و همه لحاظ یک رابطه نزدیک دارید. دقت کنید که این موضوع فراتر از رابطه دوست پسر و دوست دختر بودن است. در اینجا دقیقا به مانند ازدواج پیوند عاطفی و نوعی از اشتراک وجود دارد که فراتر از رابطه دوستی است.

در غیر این صورت شما امکان اقدام برای همراه ندارید.

فرزندان

فرزندان زیر 22 سال که مجرد باشند فرزندان وابسته شما هستند. اگر سن فرزندان بیشتر از 22 سال است ولی به دلیل مشکل فیزیکی یا ذهنی از نظر مالی به شما وابستگی دارند باز هم فرزندان وابسته شمرده می‌شوند.


فرزند Minor در تعریف مهاجرت چیست؟‌

هر فرزندی که هنوز به سن قانونی نرسیده باشد به عنوان فرزند minor شناخته می‌شود. سن قانونی در استان های مختلف متفاوت است. در آلبرتا، مانیتوبا، انتاریو، جزیره پرنس ادوارد، کبک و ساسکچوان سن قانونی 18 سالگی محسوب می‌شود. در صورتی که در بریتیش کلمبیا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، سرزمین های شمال غربی، نوا اسکوشیا، نوناووت و یوکان، 19 سالگی ملاک سن قانونی در نظر گرفته می‌شود.

فرزندان کوچکی که قبلاً با حداقل یکی از والدین خود که مجاز به تحصیل یا کار در کانادا بوده‌اند، زندگی می کرده‌اند، نیازی به اجازه تحصیل برای حضور در مدرسه در مقاطع پیش دبستانی، ابتدایی و یا متوسطه ندارند. با این حال، به محض اینکه فرزند به سن قانونی در استان محل سکونت خود برسد، باید برای ادامه تحصیل در کانادا اجازه تحصیل دریافت کند.

والدین

والدین دانش آموز یا دانشجوی کانادا هم همراه محسوب می‌شوند. دو حالت را زیر در نظر بگیرید:

ویزای والدین دانش آموز کانادا

اگر فرزند در سنین مدرسه و زیر 18 سال دارید، طبق قانون دولت کانادا اجازه همراهی فرزند دانش آموز خود را دارید. بنابراین با اخذ ویزای والدین دانش آموز کانادا که از نوع ویزای توریستی همراه است، می‌توانید فرزند خود را به کانادا همراهی کنید. 

برای درخواست ویزای همراه توریستی یا می‌توانید همزمان با درخواست ویزای دانش آموزی فرزندتان درخواست خود را ارسال کنید و یا می‌توانید پس از اینکه فرزندتان ویزای دانش آموزی کانادا گرفت و وارد کانادا شد، درخواست ویزای توریستی کانادا دهید. 

ویزای والدین دانشجو کانادا 

اگر فرزند شما بالای 18 سال دارد و ویزای تحصیلی کانادا گرفته است، می‌توانید با اخذ ویزای والدین دانشجو کانادا برای دیدن و پیوستن به او راهی کانادا شوید. ویزای والدین دانشجو کانادا همان ویزای توریستی است اما هدف از این نوع ویزای توریستی، دیدار فرزند دانشجو است. 

برخلاف ویزای همراه دانش آموزی کانادا، برای این نوع ویزا نمی‌توانید همزمان با درخواست ویزای تحصیلی فرزندتان درخواست ویزای همراه توریستی دهید. بلکه باید منتظر باشید فرزندان ویزای تحصیلی بگیرد، وارد کانادا شود و سپس با قصد دیدار او درخواست ویزای توریستی همراه دهید.

شرایط ویزای همراه کانادا

شما به عنوان همسر دانشجو کانادا یا والدین دانشجو یا دانش آموز کانادا، برای گرفتن ویزای همراه باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • اثبات کنید که پس از اتمام تحصیل همسر یا فرزند خود، خاک کانادا را ترک خواهید کرد.
 • اثبات کنید که تمکن مالی کافی برای تامین هزینه‌های زندگی خود در کانادا را دارید که مجزا از هزینه زندگی و تحصیل همسر یا فرزندتان است. 
 • از نظر جسمی سالم باشید.
 • سوء پیشینه نداشته باشید.
 • نکته
  • داشتن سابقه سفر خوب یا سابقه سفر به حوزه شنگن برای گرفتن ویزای توریستی همراه الزامی نیست و اداره مهاجرت کانادا در این زمینه سخت گیری نمی‌کند. 
 • اگر همسر شما ویزای تحصیلی گرفته است و اکنون قصد دارید برای اجازه کار ویزای همسر در کانادا یا ویزای همراه توریستی اقدام کرده و به همسر خود بپیوندید، لازم است همسر شما در کانادا حضور داشته و به عنوان دانشجو مشغول به تحصیل باشد.


ویزای همسر دانشجوی کانادا

ویزای بازدید یا توریستی همراه کانادا

همسر شما به صورت همزمان یا پس از این که شما ویزای خودتان را دریافت کردید می‌توانند درخواست ویزای توریستی کانادا بدهند. برای این درخواست تاییدیه ویزای دانشجویی شما کفایت می‌کند.

در زمان ورود همسر دانشجو به کانادا، آفیسر مرزی تصمیم می‌گیرد که اجازه ماندن در کانادا را تا مدت زمان مشخصی به همسر بدهد. اگر روز روز شما باشد، آفیسر اجازه ماندن را تا پایان استادی پرمیت صادر خواهد کرد. در این حالت مجوز تاییدیه همسر شما ویزیتور رکورد خواهد بود. ویزیتور رکورد تاریخ خروج شما از کانادا را مشخص می‌کند.

با موقعیت ویزیتور همسر شما اجازه تحصیل یا کار در کانادا را ندارد.

ویزای کار همراه کانادا

از داخل یا خارج کانادا امکان اقدام برای اپن ورک پرمیت همسر وجود دارد. برای مجوز کار همسر کانادا جاب آفر هم نیاز نیست. 

با اپن ورک پرمیت امکان انجام کار تمام وقت را دارید. البته دقت کنید برای برخی مشاغل مثل مشاغل گروه سلامت یا آموزش مدارس محدودیت هایی وجود دارد که در ورک پرمیت آورده می‌شود. 

 معمولا مجوز کاری دارای میزان اعتبار زمانی برابر با استادی پرمیت است.

شرایط اخذ ویزای کار همسر دانشجو Open work permit

همسر شما دانشجوی تمام وقت باشد. 

همسر شما در دوره آکادمیک پذیرفته شده یا مشغول به تحصیل باشد. اگر در دوره های پیش نیاز مثل دوره های زبان مشغول به تحصیل باشند امکان درخواست ویزای کار همسر را ندارید. 

اپلای اپن ورک پرمیت از داخل یا خارج کانادا؟

هر دو ممکن است. اگر از خارج از کانادا اقدام می‌کنید دقیقا شبیه فردی که استادی پرمیت دریافت می‌کند شما هم نامه POE خواهید گرفت که با ارائه آن در مرز، آفیسر ورک پرمیت را صادر می‌کند. 

اگر از داخل کانادا اقدام می‌کنید، پس از ورود با ویزای توریستی، یا به صورت آنلاین یا با مراجعه به یکی از مرزهای مهاجرتی کانادا درخواست خود را ارائه می‌کنید.

مزیت اخذ اپن ورک پرمیت چیست؟

مجوز کار آزاد یا همان Open Work Permit به دارنده آن این امکان را می‌دهد تا برای هر کارفرمایی در کانادا کار کند و دیگر نیازی به LMIA یا پیشنهاد کار نداشته باشد. با این حال، مجوز کار آزاد ممکن است در انجام مشاغل خاصی که نیاز به حفظ سلامت عمومی دارد، موارد استثناء داشته باشد؛ مگر اینکه متقاضی تحت معاینات پزشکی مهاجرت قرار بگیرد. 

بدین ترتیب نه تنها همسر یا شریک دانشجو فرصت ارزشمند کار در کانادا را بدست می آورد، بلکه در تامین مالی خانواده خود نیز موفق تر خواهد بود.

ویزای تحصیلی همراه کانادا

اگر همسر شما قصد تحصیل در دوره های بیشتر از شش ماه را دارند باید درخواست استادی پرمیت دهند. قوانین درخواست استادی پرمیت از داخل و خارج از کانادا متفاوت است. اگر از داخل خاک کانادا درخواست استادی پرمیت می‌دهید باید ابتدا دوره پیش نیازی را به اتمام رسانده و سپس درخواست استادی پرمیت کنید.

نحوه درخواست ویزای همراه کانادا

شما به عنوان همسر، فرزندان وابسته دانشجو یا والدین دانش آموز بین‌المللی می‌توانید به طور همزمان با درخواست ویزای تحصیلی او برای ویزای همراه کاری یا ویزای همراه توریستی هم درخواست دهید و یا اینکه می‌توانید به طور جدا و پس از اینکه همسرتان یا فرزندتان ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کرد، برای ویزای همراه اقدام کنید.

به طور همزمان درخواست ویزای همراه کانادا دهید:

در این حالت متقاضی اصلی درخواست ویزا، همسر یا فرزند دانش آموز شما است و شما فرد همراه متقاضی اصلی هستید. بنابراین درخواست اصلی ویزا برای ویزای تحصیلی کانادا خواهد بود و در زمان پر کردن اپلیکیشن و پاسخ به سوالات باید اعلام کنید که شما به عنوان همسر یا فرزند وابسته و یا والدین متقاضی اصلی او را در سفر به کانادا همراهی خواهید کرد. همچنین در حین پاسخ به سوالات باید نوع ویزای همراه درخواستی خود (کاری یا توریستی) را مشخص کنید.

به طور جداگانه درخواست ویزای همراه کانادا دهید: 

اگر همسر دانشجوی شما ویزای تحصیلی و یا فرزند دانش آموز شما ویزای دانش آموزی کانادا را دریافت کرده و وارد کانادا شده‌اند و حالا شما قصد دارید برای ویزای همراه اقدام کرده و به آنها در کانادا ملحق شوید، در این حالت هم باید برای ویزای همراه کاری یا ویزای همراه توریستی اقدام کنید.


هزینه ویزای همراه کانادا چقدر است؟

برای ویزای همراه کانادا چه از نوع ویزای همراه کاری باشد یا ویزای همراه توریستی باید چند هزینه را در نظر بگیرید که شامل هزینه بررسی پرونده در اداره مهاجرت کانادا، هزینه انگشت نگاری و هزینه سفر به کشور‌ ثالث برای انجام انگشت نگاری، هزینه ترجمه مدارک، و در صورت کمک گرفتن از وکیل مهاجرت، هزینه استخدام وکیل و همچنین ارائه تمکن مالی.

هزینه های بررسی پرونده در اداره مهاجرت کانادا

هزینه های بررسی پرونده در اداره مهاجرت کانادا
توضیحات هزینه
ویزای کاری همراه دانشجو (Open Work Permit)
255 دلار
ویزای توریستی همراه دانشجو به ازای هر نفر 100 دلار
ویزای توریستی همراه دانش آموز به ازای هر نفر 100 دلار

هزینه انگشت نگاری (Biometrics)

هزینه انگشت نگاری (Biometrics)
توضیحات هزینه
انگشت نگاری کانادا به ازای هر نفر
85 دلار
انگشت نگاری به ازای هر خانواده (دو نفر و بیشتر) 170 دلار

توجه: اگر فرزندان وابسته دانشجو که قصد همراهی او را دارند زیر 14 سال باشند، نیازی به انجام انگشت نگاری کانادا ندارند.

هزینه ترجمه مدارک

هزینه ترجمه مدارک بسته به تعداد مدارک متفاوت است ولی به طور میانگین بین 250۰ تا 300 دلار کانادا است.

تمکن مالی

برای ویزای همراه کانادا بسته به اینکه به صورت همزمان با متقاضی اصلی یا به صورت جداگانه درخواست ویزای خود را ارسال کنید، میزان تمکن مالی مورد نیاز متفاوت است. در بخش بعدی مقاله در این مورد بیشتر توضیح می‌دهیم.


تمکن مالی ویزای همراه کانادا

زمانی که به عنوان همراه دانشجو یا دانش آموز درخواست ویزای همراه کانادا می‌دهید، باید به اندازه حداقل یک سال مخارج زندگی خود در کانادا تمکن بانکی ارائه دهید. 

همانطور که در بخش قبلی مقاله اشاره کردیم، اینکه همزمان با متقاضی اصلی درخواست ویزای همراه دهید یا به صورت جداگانه، این موضوع بر میزان تمکن بانکی که باید ارائه دهید تاثیرگذار است ولی همچنان هزینه یک سال را در برمی‌گیرد.

تمکن مالی مورد نیاز برای فرد همراه دانشجو یا دانش آموز که همزمان با هم درخواست ویزا می‌دهند

در این حالت دانشجو یا دانش آموز به عنوان متقاضی اصلی در نظر گرفته می‌شود و شما به عنوان همسر دانشجو یا والدین دانش آموز، و یا فرزند وابسته دانشجو، جزو اعضای خانواده محسوب می‌شوید.

تمکن مالی مورد نیاز برای فرد همراه دانشجو یا دانش آموز که به صورت جداگانه درخواست ویزا می‌دهند

اگر همسر شما ویزای دانشجویی گرفته است و یا اگر فرزند دانشجو یا دانش آموز شما ویزای تحصیلی گرفته است و برای تحصیل به کانادا رفته‌اند و حالا شما قصد دارید برای پیوستن به آنها ویزای همراه کاری یا ویزای همراه توریستی بگیرید، باید تمکن مالی مورد نیاز خود را به صورت زیر ارائه دهید:

تمکن مالی مورد نیاز برای ویزای همراه کاری

برای ویزای همراه کاری که به طور جداگانه اقدام می‌کنید باید به اندازه حداقل یک سال مخارج زندگی در کانادا تمکن بانکی ارائه دهید. برای مثال، اگر هزینه هر ماه را به طور میانگین 1000 دلار در نظر بگیریم، هزینه یک سال 12،000 هزار دلار می‌شود. چون همسر شما در کانادا قبلا مکانی را برای زندگی اجاره کرده است، بنابراین نیازی نیست هزینه اجاره مسکن را هم در نظر بگیرید. 

توجه: توصیه می‌کنیم متقاضیان ایرانی مبلغ بیشتری را برای تمکن مالی ارائه دهند تا آفیسر اداره مهاجرت مطمئن شود که طی حضورتان در کانادا به هزینه‌های همسر خود اضافه نمی‌کنید و از پس هزینه‌های زندگی شخصی بر می‌آیید.

تمکن مالی مورد نیاز برای ویزای همراه توریستی

از آنجا که حداکثر اقامت در کانادا با ویزای توریستی 6 ماه است (قابل تمدید هست)، اگر هزینه هر ماه زندگی در کانادا برای ویزای توریستی را حداقل 2،000 هزار دلار در نظر بگیریم، مجموعا باید 12،000 هزار دلار تمکن بانکی نشان دهید. البته برای ویزای توریستی کانادا هزینه‌های بیمه درمانی هم اضافه می‌شود.

توصیه می‌کنیم برای ویزای همراه توریستی کانادا تمکن بالاتری از حداقل‌ها ارائه دهید.

مسائل مربوط به ویزای همراه فرزندان در کانادا

شما یا همسرتان استادی پرمیت یا ورک پرمیت دارید و قصد دارید فرزندتان را به کانادا ببرید (فرزند همراه ویزای دانشجویی)

اگر شما یا همسر شما در حال حاضر در کانادا اقامت کاری یا تحصیلی دارید، فرزند شما می‌تواند بدون استادی پرمیت در مقطع پیش دبستانی، دبستان یا متوسطه تحصیل کند. با تمدید موقعیت کاری یا دانشجویی شما فرزندتان نیز موقعیت خود را تمدید می‌کند. 

شهریه فرزندان همراه: در بیشتر مدارس دولتی کانادا شهریه فرزندان رایگان خواهد بود. 

فرزندان همراه پس از سن قانونی: دقت کنید، هنگامی که فرزندتان به سن قانونی استانی که در آن زندگی می کنید, برسد، برای ادامه تحصیلات خود در کانادا باید درخواست استادی پرمیت دهد. این درخواست می تواند از داخل کانادا انجام شود.

طول مدت ویزای تحصیلی مدرسه برای فرزندان : اگر پدر یا مادر دارای ویزای کار یا تحصیل باشند، معمولا ویزای فرزند تا آخر مهلت پاسپورت آن‌ها یا به طول مدت ویزای تحصیل یا کار پدر یا مادر خواهد بود.  


فرزندان چه مواقعی میتوانند بدون استادی پرمیت تحصیل کنند؟

شما وفرزندتان ویزای توریستی دارید و در کانادا هستید و فرزند شما پیش دبستانی یا مهد کودک میرود. 

شما یا همسرتان استادی پرمیت یا ورک پرمیت دارید.

آیا فرزندان با ویزای توریستی می توانند در مدارس کانادا تحصیل کنند؟

بستگی به موقعیت مهاجرتی والدین دارد.

اگر یکی از والدین استادی پرمیت یا ورک پرمیت داشته باشد مشکلی برای تحصیل فرزند بدون استادی پرمیت نخواهد بود. البته فقط در مقطع مدارس. 

اگر پدر یا مادر هیچ کدام موقعیت کاری یا تحصیلی یا اقامتی نداشته باشند و آنها هم ویزای توریستی دارند، فرزند فقط در مقطع پیش دبستانی امکان تحصیل بدون استادی پرمیت را دارد و برای تحصیل در مقاطع دیگر باید درخواست استادی پرمیت داده شود.

فرزند شما ویزای دانش آموزی دارد و شما همراه او به کانادا می‌روید (والدین همراه ویزای دانش آموزی)

یکی از والدین یا هر دو والدین با اخذ ویزای توریستی همراه به همراه فرزند دانش آموز وارد کانادا می شوند. در این حالت هیچ کدام از والدین همراه امکان کار یا تحصیل را ندارند. در صورت تمایل برای تحصیل یا کار باید مجوز مربوطه دریافت شود.

آیا فرزند دانشجوی بین المللی در کانادا نیاز به استادی پرمیت دارد؟

برای پاسخ این سوال دو حالت زیر را در نظر بگیرید: 

فرزندانی که با والدین خود در خاک کانادا هستند و والدین آنها مجوز کار یا تحصیل دارند، طبق قانون دولت کانادا الزامی به داشتن استادی پرمیت ندارند و می توانند بدون مجوز تحصیل در مقاطع پیش دبستانی، دبستان و متوسطه تحصیل کنند. 

فرزندانی که خارج از خاک کانادا هستند و قصد دارند با والدین خود که ویزای کار یا ویزای تحصیلی دارند به کانادا بروند، از نظر قانون دولت کانادا با ویزای توریستی همراه هم می‌توانند آنها را همراهی کنند و وارد کانادا شوند و نیازی به اخذ استادی پرمیت کانادا ندارند اما گاهی اوقات ممکن است اداره مهاجرت کانادا فرزند را ملزم به داشتن استادی پرمیت کند و هنگامی که وارد فرودگاه کانادا شوند، آفیسر اداره مهاجرت از ورود فرزند بدون مجوز تحصیل جلوگیری کند. بنابراین آمادگی این وضعیت را داشته باشید و در صورت لزوم از قبل برای فرزند خود درخواست ویزای تحصیلی دهید.

مدارک لازم برای ویزای همراه کانادا

بر حسب اینکه فرد همراه، همسر دانشجو، فرزند وابسته دانشجو یا از والدین دانش آموز باشد، برای اخذ ویزای همراه کانادا مدارکی لازم دارند که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

مدارک فردی:

 • اسکن صفحه اول پاسپورت و تمام صفحات مهردار
 • ترجمه آخرین مدرک و ریزنمرات تحصیلی
 • گواهی شغلی
 • سه فیش حقوقی آخر
 • سابقه بیمه (در صورت وجود)
 • مدرک زبان (الزامی نیست – در صورت وجود)
 • کارت خدمت سربازی یا کارت معافیت
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • یک قطعه عکس 

مدارکی که نسبت فرد همراه با دانشجو را نشان دهد: 

 • سند ازدواج
 • شناسنامه
 • عکس از مراسم عقد و ازدواج (برای افرادی که به تازگی ازدواج کرده‌اند)

مدارکی که تمکن مالی همسر دانشجو را نشان دهد:

 • نامه تمکن بانکی 
 • ریز گردش حساب ترجیحا 4 ماهه
 • اسناد ملکی مانند سند خانه، زمین، آپارتمان، مغازه، ماشین و غیره
 • اجاره نامه ملک (در صورت وجود)
 • سورس تمکن بانکی (در صورت وجود)

(در صورتی که همسر دانشجو و دانشجو به طور همزمان برای ویزا اقدام کنند، امکان ارائه مدارک تمکن مالی به صورت مشترک وجود دارد مانند نامه‌های بانکی با نام صاحب حساب مشترک و یا اسناد ملکی با سهم مشترک).

مدارکی که وضعیت تحصیلی دانشجو را در کانادا نشان دهد ( در مواردی که همراه به صورت جداگانه اقدام می‌کند و همسرش ویزای دانشجویی کانادا گرفته است):

 • اسکن پاسپورت دانشجو با درج لیبل ویزای دانشجویی کانادا در آن
 • استادی پرمیت دانشجو
 • نامه ثبت نام دانشگاه
 • مدارک انتخاب واحد دانشجو
 • رسید پرداخت شهریه دانشگاه

فرم‌های درخواست ویزای همراه:

در صورتی که فرد همراه برای ویزای همراه کاری اپن ورک پرمیت (Open Work Permit) اقدام کند:

 • فرم 1295
 • فرم 5257b که فرم سابقه سفر هم نامیده می‌شود. 
 •  ‌فرم 5707 که فرم خانواده یا فمیلی هم گفته می‌شود.

مدارک لازم برای اخذ ویزای فرزندان همراه دانشجوی کانادا

 • اسکن صفحه اول پاسپورت و تمام صفحات مهردار
 • گواهی اشتغال به تحصیل (در صورتی که در حال تحصیل باشد)
 • ترجمه شناسنامه
 • یک قطعه عکس 

فرم‌های لازم:

 •  فرم 5257e 
 • فرم 5257b (فرم سابقه سفر)


مدارک لازم برای اخذ ویزای همراه دانش آموزی کانادا

در صورتی که به عنوان پدر یا مادر دانش آموز او را در سفر به کانادا همراهی کنید لازم است مدارک زیر را ارائه دهید:

مدارک فردی:

 • اسکن صفحه اول پاسپورت و تمام صفحات مهردار
 • ترجمه آخرین مدرک و ریزنمرات تحصیلی
 • گواهی شغلی (در صورت اشتغال به کار)
 • سه فیش حقوقی آخر (در صورت اشتغال به کار)
 • سابقه بیمه (در صورت وجود)
 • مدرک زبان (الزامی نیست – در صورت وجود)
 • کارت خدمت سربازی یا کارت معافیت (در صورت همراهی پدر با دانش آموز)
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • یک قطعه عکس 
 • مدارکی که نسبت والدین با دانش آموز را نشان می‌دهد:
 • ترجمه شناسنامه
 • مدارک تمکن مالی

به عنوان یکی از والدین همراه فرزند دانش آموز خود لازم است به اندازه کافی تمکن مالی ارائه دهید. این تمکن می‌تواند از طرف پدر یا مادر و یا به صورت مشترک و از طرف هر دو نفر آنها تامین شود: 

 • نامه تمکن بانکی 
 • ریز گردش حساب ترجیحا 4 ماهه
 • اسناد ملکی مانند سند خانه، زمین، آپارتمان، مغازه، ماشین و غیره
 • اجاره نامه ملک (در صورت وجود)
 • سورس تمکن بانکی ( در صورت وجود)

 فرم‌های درخواست ویزای همراه دانش آموزی:

 • فرم 5257e 
 • فرم 5257b (فرم سابقه سفر)
 • فرم 5645e (فرم فمیلی یا خانواده)

مدت زمان صدور ویزای همراه کانادا

اگر به طور همزمان با متقاضی اصلی (دانشجو یا دانش آموز) درخواست ویزای همراه دهید: 

در این حالت وضعیت ویزای شما وابسته به ویزای دانشجویی همسرتان یا ویزای دانش آموزی فرزندتان است. هر زمان که ویزای دانشجویی یا دانش آموزی آنها صادر شود، ویزای شما هم صادر می‌شود.  بنابراین در این حالت باید مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا را در نظر گرفت که معمولا از چند روز تا 4 ماه طول می‌کشد. 

اگر به صورت جداگانه و پس از اخذ ویزای متقاضی اصلی (دانشجو یا دانش آموز) درخواست ویزای همراه دهید:

در این حالت اگر برای ویزای همراه کاری (Open Work Permit) و یا ویزای همراه توریستی (Visitor Visa) درخواست دهید، زمان بررسی آنها متفاوت است که در سایت اداره مهاجرت کانادا می‌توانید آن را چک کنید.

تمدید ویزای همراه کانادا

برای تمدید ویزای همراه باید فردی که ویزای شما به او وابسته است (همسر یا فرزند شما) را کنترل کنید و مطمئن شوید از هر لحاظ مشکلی نداشته باشد. مادامی که فرد اصلی پرونده مشکلی ندارد شما امکان درخواست تمدید ویزای همراه را دارید.

دلایل رد شدن ویزای همراه کانادا

درخواست برای ویزاهای همراه کانادا معمولا به دلایل زیر ریجکت می‌شود: 

 • هدف از سفر برای آفیسر اداره مهاجرت کانادا قانع کننده نباشد؛ 
 • تمکن مالی شما برای تامین هزینه‌های حداقل یک سال زندگی در کانادا کافی نباشد؛
 • مدارک و دلایل شما برای اثبات برگشت به کشور خود پس از پایان تحصیل همسر یا فرزندتان کافی نباشد؛
 • وابستگی‌های شما به کشور مبدا ضعیف باشد و یا وابستگانی در کشور کانادا داشته باشید؛
 • مدارک و اطلاعات ارائه شده ناقص یا اشتباه باشند.
 • در پرونده تحصیلی همسرتان قید شده باشد که شما به عنوان اسپانسر همسرتان در کشور خود خواهید ماند (در مواردی  که درخواست ویزای همراه پس از صدور ویزای تحصیلی همسر ارسال شود). 

در صورتی که درخواستتان برای ویزای همراه کانادا رد شد، ناامید نشوید. هنوز هم برای گرفتن ویزا شانس و فرصت دوباره دارید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید ارسال با واتساپ ارسال با تلگرام

مطالب مرتبط

انتخاب رشته در کانادا
انتخاب رشته در کانادا

از حسابداری تا جانورشناسی، دانشگاه ها و کالج های کانادا برای هر فرد رشته ایی را ارائه می دهند. در واقع انتخاب های شما آن قدر زیاد است، که نمی دانید از کجا شروع کنید. ...

بیشتر بخوانید
آزمونهای زبان انگلیسی برای تحصیل در کانادا
آزمونهای زبان انگلیسی برای تحصیل در کانادا

زبان انگلیسی، زبان اصلی اکثر انستیتوهای کانادا است و موفقیت شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی در گرو سطح زبانی شما است. شرکت در آزمون زبان برای تحصیل در کانادا به پیشینه ی تحصیلی شما باز می گردد، زبانی که با آن در دو سال اخر تحصیل درس خواندید چه بوده است. ...

بیشتر بخوانید
تحصیل در کالج یا دانشگاه
تحصیل در کالج یا دانشگاه

شما تصمیم گرفته اید در کانادا تحصیل کنید. در چند سال آینده به عنوان دانشجو، زندگی در کانادا می تواند بهترین سال های زندگیتان باشد. کالج ها و دانشگاه های زیادی در کانادا وجود دارد، که شما باید از بین آن ها انسیتویی را که در راستای اهدافتان هست را انتخاب کنی ...

بیشتر بخوانید