#

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 18:00

42 38 20 88 - 021
رشته مهندسی عمران در دانشگاه تورنتو

رشته مهندسی عمران در دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو کانادا، برترین دانشگاه کانادا است و در استان انتاریو واقع شده است، این دانشگاه اولین دانشگاه در کانادای شمالی بوده است و در ابتدا اداره این دانشگاه به وسیله کلیسای انگلستان مدیریت می شده است، زیرا کشور کانادا در ابتدا مستمعره بریتانیا بوده است. هم اکنون دانشگاه تورنتو یکی از معتبر ترین دانشگاه های دنیا به شمار می رود و توانسته است لقب هاروارد کانادا را کسب نماید. این دانشگاه دارای دانشکده های مختلفی می باشد که تاریخچه هر کدام متفاوت است و علاقمندان به تحصیل در این دانشگاه می توانند پس از اخذ پذیرش تحصیلی در این دانشگاه، در دانشکده مرتبط با رشته خود شروع به تحصیل نمایند. همچنین دانشگاه تورنتو در بسیاری از جنبش های علمی و آموزشی مثل نظریه تکامل NP در علوم رایانه و یا تحقیق در رابطه با درمان از طریق سلول های بنیادی پیش قدم بوده و اولین انتشارات دانشگاهی در کانادا، اولین دانشکده علوم جنگل در کشور و مواردی از این قبیل همگی در این دانشگاه آغاز شده اند. از فارغ التحصیلان این دانشگاه نیز می توان به پنج نخست وزیر کشور کانادا و نویسنده های معروفی چون مارگارت اتوود و مایکل اونداکت اشاره کرد.

یکی از راه‌های آشنایی با رشته مهندسی عمران توجه به اطرافمان است؛ زیرا ساختمان‌ها، پل‌ها، جاده‌ها و سیستم‌های آب و انرژی همگی نمونه‌های مشهودی از کاربردهای رشته مهندسی عمران در زندگی به‌شمار می‌روند. البته این رشته برای حل مشکلات پیچیدۀ شهری مانند افزایش جمعیت انسانی یا بلایای طبیعی نیز به‌کار می‌رود و به‌طورکلی، همواره با خواسته‌های جامعه باید به‌روز شود. رشته مهندسی عمران در کل جهان متقاضیان زیادی دارد و کشورهای مختلف در دانشگاه‌هایشان آن را آموزش می‌دهند. یکی از این کشورها کاناداست؛ زیرا در حوزۀ مهندسی عمران و سازه دانشگاه‌های معتبری دارد. دانشگاه تورنتو برترین دانشگاه این کشور برای تحصیل رشته مذکور محسوب می‌شود که سال 1908 در شهر تورنتو استان انتاریو تأسیس شد. از‌آنجاکه این دانشگاه کانادایی بسیار پرطرفدار است، در این مطلب، قصد داریم دربارۀ چندوچون تحصیل رشته مهندسی عمران در دانشگاه تورنتو بیشتر سخن بگوییم.

رتبه‌بندی دانشگاه تورنتو در سال 2022

در تازه‌ترین رتبه‌بندی وبگاه QS برای سال 2022، دانشگاه تورنتو بیست‌وششمین دانشگاه معتبر دنیا و نخستین دانشگاه برتر کانادا شناخته شده و در رشته مهندسی عمران نیز جایگاه سی‌وچهارم جهان را ازآنِ خود کرده است. دانشگاه دولتی تورنتو رشته مهندسی عمران را به‌صورت ترکیبی از مهندسی عمران و مهندسی مواد در مقاطع تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهد. درادامه، با این مقاطع تحصیلی بیشتر آشنا خواهیم شد.

کارشناسی عمران در دانشگاه تورنتو

کارشناسی رشته مهندسی عمران در دانشگاه تورنتو بر طراحی و ساخت و نگه‌داری سازه‌ها و زیرساخت‌ها، از عمیق‌ترین تونل‌ها تا بلندترین ساختمان‌ها تمرکز دارد و مهندسان عمران راه‌حل‌هایی ارائه می‌دهند که مستقیماً بر کیفیت زندگی و رفاه مردم تأثیر می‌گذارد. برخی از این راه‌حل‌ها عبارت‌اند از: بازسازی زیرساخت‌های شهری فرسوده، ایجاد سازه‌های مقاوم دربرابر بلایای طبیعی، توسعۀ فناوری‌های پیشرفته برای شبکه‌های حمل‌و‌نقل پیچیده، تأمین آب شُرب و دفع فاضلاب و ایجاد سیستم‌های انرژی جایگزین.

دانشجویان کارشناسی مهندسی عمران دوره‌هایی در زمینۀ ریاضی، محاسبات، شیمی، فیزیک‌، مکانیک سازه‌های کاربردی، مکانیک سیالات، هیدرولیک، مواد، نقشه‌برداری، زمین‌شناسی، گرافیک رایانه، زیست‌شناسی مهندسی، مهندسی سازه، مهندسی و برنامه‌ریزی حمل‌و‌نقل، مهندسی ساختمان، ژئومکانیک و مهندسی محیط‌زیست را می‌گذرانند. علاقه‌مندان به تحصیل کارشناسی رشته مهندسی عمران در دانشگاه تورنتو مدرک دیپلم دبیرستان و پیش‌دانشگاهی را به‌همراه ریزنمراه‌هایشان باید ارائه دهند. آنان در دروس ریاضی و فیزیک و شیمی حداقل نمرۀ 16 از 20 را باید گرفته باشند.

کارشناسی رشته مهندسی مواد لاسوند (LME) نیز در دانشگاه تورنتو ارائه می‌شود که معمولاً تحصیلش چهار سال زمان می‌برد. دانشجویان این رشته با گذراندن 27 دورۀ فنی اصلی، در همۀ جنبه‌های صنعتی مهندسی مواد، از اکتشاف و استخراج تا پردازش، پالایش، ارتقا و مدیریت پسماند، تخصص کسب می‌کنند. این رشته بر یادگیری تجربی بسیار تأکید و دورۀ نه‌روزۀ عملیاتی و میدانی با نام «اردوگاه زمین‌شناسی» را نیز برگزار می‌کند. نکتۀ مهم دیگر اینکه تنها دانشجویانی در دورۀ عملیاتی مذکور می‌توانند شرکت کنند که از صندوق لاسوند (Lassonde) کمک‌هزینۀ تحصیلی دریافت کرده باشند. علاقه‌مندان به تحصیل کارشناسی رشته مهندسی مواد لاسوند نیز مدرک دیپلم دبیرستان و پیش‌دانشگاهی را به‌همراه ریزنمره‌هایشان باید ارائه دهند و در دروس ریاضی و فیزیک و شیمی حداقل نمرۀ 16 از 20 را گرفته باشند.


کارشناسی ارشد عمران در دانشگاه تورنتو

کارشناسی ارشد رشته مهندسی عمران در دانشگاه تورنتو در سه دورۀ «مهندسی عمران و مهندسی مواد (MEng)» و «مهندسی و مدیریت شهری (MEngCEM)» و «علوم کاربردی مهندسی عمران و مهندسی مواد (MASc)» ارائه می‌شود و محل برگزاری کلاس‌ها در دپارتمان عمران و مهندسی مواد دانشکدۀ مهندسی دانشگاه تورنتوست. شیوۀ این دوره‌ها به‌صورت پژوهش‌محور و توسعه‌محور است که در‌ادامه، درباره‌شان بیشتر توضیح می‌دهیم.

کارشناسی ارشد مهندسی عمران و مهندسی مواد (MEng)

اولین دورۀ مرتبط با کارشناسی ارشد رشته مهندسی عمران در دانشگاه تورنتو دورۀ مهندسی عمران و مهندسی مواد (MEng) محسوب می‌شود که دوره‌ای کورس‌محور (Course-Based) است و دانشجویان تمام‌وقت (در 12 ماه و 3 نیمسال) یا پاره‌وقت (36 ماه و 9 نیمسال) در آن می‌توانند تحصیل کنند. دورۀ مذکور مناسب متقاضیانی است که می‌خواهند در دوره‌ای تحقیقاتی و بدون ارائۀ پایان‌نامه شرکت کنند. دورۀ ترکیبی یادشده کورس‌های درسی و پروژه‌ای اختیاری را شامل می‌شود و آموزشی مداوم و پیشرفته را به دانشجویان ارائه می‌دهد تا در حرفه‌شان موفق‌تر عمل کنند. 

مدارک لازم برای تحصیل در رشته عمران دانشگاه تورنتو

حداقل مدارک عمومی موردنیاز برای ثبت‌نام در دورۀ کارشناسی ارشد مهندسی عمران و مهندسی مواد ازاین‌قرارند:

 • دو توصیه‌نامه از استادان و اطلاعات تماس آن‌ها
 • انگیزه‌نامه
 • رزومه
 • رونوشت از مدارک تحصیلی پیشین و ریزنمره‌ها
 • تکمیل فرم پذیرش
 • پرداخت 120 دلار بابت ثبت‌نام
 • حداقل نمرۀ 7 برای مدرک آیلتس و 93 برای مدرک تافل


کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت شهری (MEngCEM)

دومین دورۀ مرتبط با کارشناسی ارشد رشته مهندسی عمران در دانشگاه تورنتو دورۀ مهندسی و مدیریت شهری (MEngCEM) است که دانشجویان را برای اشتغال در مشاغل مرتبط با امور شهری و نیازهای روبه‌رشد مراکز شهری آماده می‌کند. امروزه، شهرنشینی جهانی، تغییرات آب‌و‌هوایی، منابع طبیعی و پایداری از عوامل مهمی هستند که مراکز شهری هنگام مدیریت زیرساخت‌ها و ارائۀ خدمات به شهروندان باید در نظر بگیرند. برخی از هدف‌های ارائۀ کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت شهری در دانشگاه تورنتو بدین‌شرح‌اند:

 • ایجاد درکی جامع از تعامل بین سیستم‌ها و خدمات شهری و توانایی شهرها در ایجاد رفاه و ثروت؛
 • بهبود مهارت‌های تحلیلی برای ارزیابی خطرهای زیست‌محیطی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی تأثیرگذار بر سیاست‌های مربوط به زیرساخت‌های حیاتی شهر؛
 • افزایش مهارت‌های مدیریتی برای مقابله با مشکلات منحصربه‌فرد شهرها.
 • تحصیل کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت شهری تمام‌وقت و یک‌ساله (دو نیمسال) است و دانشجویان دورۀ عملی چهارماهه‌ای را نیز در نیمسال سوم بگذراند. 

دکتری عمران در دانشگاه تورنتو

در مقطع دکتری رشته مهندسی عمران در دانشگاه تورنتو، دورۀ مهندسی عمران و مهندسی مواد ارائه می‌شود که تحصیل آن تمام‌وقت و پژوهش‌محور است. این دوره مختص افراد برجسته‌ای است که به کار در حرفه‌ای پژوهشی یا کاربردی علاقه‌مندند. دکتری رشته مهندسی عمران و مهندسی ‌مواد کورس‌های پیشرفته و ارائۀ تز دکتری را شامل می‌شود و دانشجویان پایان‌نامۀ خود را زیر‌نظر یکی از اعضای هیئت‌علمی این دپارتمان باید بگذرانند. برای شرکت در دورۀ دکتری مهندسی عمران‌ و مهندسی مواد دو راه وجود دارد:

متقاضیان دارای مدرک کارشناسی ارشد

متقاضیان برجستۀ دارای مدرک کارشناسی

متقاضیان برجستۀ دارای مدرک کارشناسی مستقیماً برای دکتری رشته مهندسی عمران و مهندسی مواد در دانشگاه تورنتو می‌توانند درخواست دهند. ناگفته نماند دانشجویان دکتری تمام‌وقت در دورۀ تحصیلشان کمک‌هزینۀ تحصیلی دریافت می‌کنند و برای بهره‌مندی از بورسیه‌های مختلف نیز می‌توانند اقدام کنند. تحصیل رشته مهندسی عمران‌ و مهندسی مواد در مقطع دکتری دانشگاه تورنتو حداقل سه‌ سال و حداکثر شش‌ سال طول می‌کشد و داوطلبان حداقل نمرۀ 93 را برای مدرک تافل یا نمرۀ 7 را برای مدرک آیلتس باید ارائه دهند.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید ارسال با واتساپ ارسال با تلگرام

مطالب مرتبط

انتخاب رشته در کانادا
انتخاب رشته در کانادا

از حسابداری تا جانورشناسی، دانشگاه ها و کالج های کانادا برای هر فرد رشته ایی را ارائه می دهند. در واقع انتخاب های شما آن قدر زیاد است، که نمی دانید از کجا شروع کنید. ...

بیشتر بخوانید
آزمونهای زبان انگلیسی برای تحصیل در کانادا
آزمونهای زبان انگلیسی برای تحصیل در کانادا

زبان انگلیسی، زبان اصلی اکثر انستیتوهای کانادا است و موفقیت شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی در گرو سطح زبانی شما است. شرکت در آزمون زبان برای تحصیل در کانادا به پیشینه ی تحصیلی شما باز می گردد، زبانی که با آن در دو سال اخر تحصیل درس خواندید چه بوده است. ...

بیشتر بخوانید
تحصیل در کالج یا دانشگاه
تحصیل در کالج یا دانشگاه

شما تصمیم گرفته اید در کانادا تحصیل کنید. در چند سال آینده به عنوان دانشجو، زندگی در کانادا می تواند بهترین سال های زندگیتان باشد. کالج ها و دانشگاه های زیادی در کانادا وجود دارد، که شما باید از بین آن ها انسیتویی را که در راستای اهدافتان هست را انتخاب کنی ...

بیشتر بخوانید