#

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 18:00

42 38 20 88 - 021
رشته روانشناسی در دانشگاه بریتیش کلمبیا

رشته روانشناسی در دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا ونکوور دانشگاهی است که در نوک غربی شبه جزیره ی Point Grey Peninsula در شهر ونکوور در بریتیش کلمبیای کانادا واقع شده است. مساحت این دانشگاه بیش از 400 هکتار بوده که به شکل خیره کننده ای توسط جنگل در سه طرف و اقیانوس در سمت دیگر احاطه شده است، و با اتوبوس تنها 30 دقیقه تا مرکز شهر ونکوور فاصله دارد. این پردیس تمام تاریخ 100 ساله ی خود را در همین مکان بوده و به نوعی قلمرو سنتی مردم Musqueam بوده است. این پردیس دو سایت دیگر نیز دارد که Robson Square و Great Northern Way نام دارند.

یکی از رشته‌های محبوب و پرطرفدار دنیا روانشناسی است که ازجمله زیرشاخه‌های علوم انسانی به‌شمار می‌رود. علم روانشناسی به دانشجویان و فارغ‌التحصیلان این رشته توانایی درک بهتر رفتار انسان‌ها، روابط اجتماعی، احساس‌ها و انگیزه‌های افراد را می‌دهد و به آن‌ها کمک می‌کند تا هوشمندانه‌تر تصمیم‌گیری کنند‌. انتخاب رشته روانشناسی برای تحصیل مزایای زیادی دارد؛ ازجمله افزایش توانایی تفکر نقادانه یا برخورداری از طرزفکر جدید دربارۀ بیماری‌های روانی.

دانشجویان با تحصیل رشته روانشناسی علاوه‌بر فراگیری مهارت‌های موردنیاز، برای ردیف‌های شغلی متنوع در آینده نیز آماده می‌شوند و پس از فارغ‌التحصیلی، می‌توانند در حوزه‌هایی همچون مددکاری اجتماعی، مراقبت‌های بهداشتی، روان‌درمانگری، مشاورۀ روانشناسی، مشاورۀ مدرسه، روانشناسی حقوقی، روانشناسی سازمانی و تبلیغات، روزنامه‌نگاری، بازاریابی و فروش و منابع انسانی مشغول کار شوند. همان‌طورکه می‌دانید، کانادا یکی از کشورهای برتر جهان برای تحصیل روانشناسی است. ازآنجاکه دانشجویان زیادی به تحصیل روانشناسی در کانادا علاقه‌مندند، در این مطلب دربارۀ رشته روانشناسی در دانشگاه بریتیش کلمبیا بیشتر سخن خواهیم گفت.

رتبه‌بندی دانشگاه بریتیش کلمبیا در سال 2022

در تازه‌ترین رتبه‌بندی وبگاه QS برای سال 2022، دانشگاه بریتیش کلمبیا چهل‌وششمین دانشگاه معتبر دنیا و سومین دانشگاه کانادا شناخته شده و در میان دانشگاه‌های ارائه‌دهندۀ رشته روانشناسی، جایگاه شانزدهم جهان را ازآنِ خود کرده است.

مقطع کارشناسی روانشانی در کانادا

درحال‌حاضر، دانشکدۀ روانشناسی دانشگاه بریتیش کلمبیا دو گرایش روانشناسی (Psychology) و علوم اعصاب رفتاری (Behavioural Neuroscience) را در مقطع کارشناسی ارائه می‌دهد که در‌ادامۀ مطلب، با آن‌ها آشنا خواهیم شد.


نگاهی به رشته روانشناسی در دانشگاه بریتیش کلمبیا 

تحصیل کارشناسی رشته روانشناسی در دانشگاه بریتیش کلمبیا چهارساله و تمام‌وقت است و تمامی دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی روانشناسی در زمینه‌های زیر تجربه‌های ارزشمندی کسب خواهند کرد:

 • پیش‌بینی رفتار افراد
 • استفاده از پژوهش‌ها و نظریه‌های روانشناسی برای عمیق‌ترشدن بینش خود و اطرافیان
 • ارزیابی و بررسی نقادانۀ ادعاهای مربوط به موضوعات روان‌شناختی منتشرشده در منابع غیرعلمی همچون رسانه‌ها
 • تولید و تفسیر نمودارها و جدول‌ها با استفاده از داده‌های عددی و نیز استفاده از آمار توصیفی برای حل مسائل روانشناسی
 • تحصیل گرایش علوم اعصاب رفتاری در مقطع کارشناسی نیز تمام‌وقت است و چهار سال به‌طول می‌انجامد و زبان تدریس تمامی دروس انگلیسی است. این گرایش مناسب دانشجویانی است که به تحصیلِ اصول بیولوژیکی رفتار انسان تمایل دارند. جالب است بدانید گرایش یادشده گسترۀ وسیعی از موضوعاتی نظیر احساس و ادراک، یادگیری و شناخت، هورمون‌ها و رفتارهای انگیزه‌محور را شامل می‌شود و دانشجویان را با انواع اختلالات مغزی و علائم بالینی آشنا می‌کند.

کارشناسی ارشد روانشناسی کانادا

تحصیل کارشناسی ارشد رشته روانشناسی در دانشگاه بریتیش کلمبیا دوساله و تمام‌وقت است و همۀ دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و دانشجویان باید حداقل 30 واحد درسی را بگذرانند. دورۀ کارشناسی ارشد رشته روانشناسی در دانشگاه بریتیش کلمبیا در هفت گرایش تخصصی زیر ارائه می‌شود:

 • علوم اعصاب رفتاری (Behavioural Neuroscience)
 • بالینی (Clinical)
 • علوم شناختی (Cognitive Science)
 • تکاملی (Developmental)
 • سلامت (Health)
 • متدهای کمّی (Quantitative Methods)
 • اجتماعی و شخصیتی (Social & Personali)

دانشجویان کارشناسی ارشد رشته روانشناسی علاوه‌بر گذراندن واحدهای درسی، باید در انتهای دوره پایان‌نامه ارائه دهند و از آن دفاع کنند. همچنین در هریک از گرایش‌های ذکر‌شده، دانشجویان باید نتایج پژوهش‌هایشان را در کنفرانس سالانۀ PsychFest ارائه دهند. نکتۀ مهم دیگر اینکه آن دسته از دانشجویان علاقه‌مند به ادامه‌تحصیل در دورۀ دکتری روانشناسی دانشگاه بریتیش کلمبیا باید تا ماه دسامبرِ دومین سال تحصیلی‌شان در مقطع کارشناسی ارشد، برای دکتری اقدام کنند. ناگفته نماند حداقل نمرۀ زبان برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد رشته روانشناسی، نمره ی90 برای آزمون تافل یا نمره ی 6.5 برای آزمون آیلتس اعلام شده است.

دکتری روانشناسی دانشگاه UBC

مقطع دکتری رشته روانشناسی در دانشگاه بریتیش کلمبیا دوره‌ای چهار تا پنج‌ساله و تمام‌وقت است و تمامی دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. دانشجویان دکتری باید حداقل 12 واحد درسی را بگذرانند که بسته به گرایش آنان متفاوت است. گفتنی است علاوه‌بر واحدهای درسی‌، دانشجویان باید در آزمون جامع شرکت کنند و رسالۀ خود را ارائه دهند و از آن دفاع کنند. گرایش‌های تخصصی دکتری روانشناسی در دانشگاه بریتیش کلمبیا عبارت‌اند از: علوم اعصاب رفتاری، بالینی، علوم شناختی، تکاملی، سلامت، متدهای کمّی و اجتماعی و شخصیتی. دانشجویان گرایش تخصصی بالینی به گذراندن دورۀ کارآموزی بالینی معتبر یک‌ساله ملزم‌اند. نکتۀ دیگر اینکه حداقل نمرۀ زبان برای پذیرش در دورۀ دکتری روانشناسی، نمره ی 90 برای آزمون تافل یا نمره 6.5 برای آزمون آیلتس است. درضمن، دانشجویان برای پذیرش در این رشته به ارائۀ نمرۀ GRE نیازی نخواهند داشت.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید ارسال با واتساپ ارسال با تلگرام

مطالب مرتبط

انتخاب رشته در کانادا
انتخاب رشته در کانادا

از حسابداری تا جانورشناسی، دانشگاه ها و کالج های کانادا برای هر فرد رشته ایی را ارائه می دهند. در واقع انتخاب های شما آن قدر زیاد است، که نمی دانید از کجا شروع کنید. ...

بیشتر بخوانید
آزمونهای زبان انگلیسی برای تحصیل در کانادا
آزمونهای زبان انگلیسی برای تحصیل در کانادا

زبان انگلیسی، زبان اصلی اکثر انستیتوهای کانادا است و موفقیت شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی در گرو سطح زبانی شما است. شرکت در آزمون زبان برای تحصیل در کانادا به پیشینه ی تحصیلی شما باز می گردد، زبانی که با آن در دو سال اخر تحصیل درس خواندید چه بوده است. ...

بیشتر بخوانید
تحصیل در کالج یا دانشگاه
تحصیل در کالج یا دانشگاه

شما تصمیم گرفته اید در کانادا تحصیل کنید. در چند سال آینده به عنوان دانشجو، زندگی در کانادا می تواند بهترین سال های زندگیتان باشد. کالج ها و دانشگاه های زیادی در کانادا وجود دارد، که شما باید از بین آن ها انسیتویی را که در راستای اهدافتان هست را انتخاب کنی ...

بیشتر بخوانید