#

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 18:00

42 38 20 88 - 021
رشته های پرطرفدار در کانادا

رشته های پرطرفدار در کانادا

کانادا بیش از 100 دانشگاه، کالج و مرکز آموزشی دارد که بیش از 15,000 هزار رشته در مقاطع و حوزه‌های تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور را  دارید و به دنبال رشته های تحصیلی پرطرفدار در کانادا هستید، لازم است ابتدا به چند سوال زیر پاسخ داده تا هدف خود را از انتخاب رشته تحصیلی در کانادا بهتر بشناسید. 

آیا هدف شما از انتخاب رشته‌ های پرطرفدار در کانادا، رشته‌های تحصیلی‌ای است که بالاترین ویزای تحصیلی را در میان دانشجویان بین المللی داشته‌اند؟ یا هدف شما انتخاب رشته‌هایی است که در کانادا بازار کار خوبی دارند و به این دلیل قصد دارید در آن رشته تحصیل کنید؟ و یا هدف شما انتخاب رشته‌هایی است که به عنوان رشته های پردرآمد در کانادا شناخته می‌شوند؟

آیا بدون توجه به علایق و پتانسیل‌های خود صرفا به دنبال تحصیل در رشته‌ای هستید که بازار خوبی در کانادا داشته باشد یا علایق، توانایی‌ها و استعدادهای خود را در انتخاب رشته تحصیلی در کانادا در نظر می‌گیرید؟ 

به این نکته توجه کنید که ممکن است رشته‌ای از نظر علمی، بازار کار و درآمد جزو بهترین رشته ها برای مهاجرت به کانادا باشد اما با استعدادها، علایق و توانمندی‌های شما تناسبی نداشته باشد و نتوانید در آن رشته موفق شوید. بنابراین قبل از انتخاب رشته برای تحصیل در کانادا به تمام این موارد توجه کنید.

فهرست عناوین


رشته‌ های خوب برای مهاجرت به کانادا

اگر به دنبال بهترین رشته ها برای مهاجرت به کانادا هستید، اول از خود بپرسید که چه مهارت‌ها و استعدادهایی دارید؟ علایق شما بیشتر در چه زمینه‌ای است؟ میزان پشتکار و جدیت شما در انجام امور تحصیلی و کاری چگونه است؟ پاسخ به این سوال‌ها به شما کمک می‌کند تا رشته‌ای را انتخاب کنید که در راستای توانایی‌ها، مهارت‌ها و استعدادهای شما باشد و پس از فارغ‌التحصیلی بتوانید در کانادا در آن حوزه کار کنید و موفق شوید.

بنابراین، ارائه لیستی از بهترین رشته ها برای مهاجرت به کانادا به این معنا نیست که آن رشته‌ها لزوما برای شما هم مناسب هستند حتی اگر بازار کار خوبی داشته باشند. در ادامه به تعدادی از رشته‌های خوب برای مهاجرت به کانادا اشاره می‌کنیم.

رشته‌ های خوب برای مهاجرت به کانادا
حوزه تحصیلی بهترین رشته‌ها در مقطع لیسانس بهترین رشته‌ها در مقطع فوق لیسانس
علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات لیسانس علوم کامپیوتر
لیسانس فناوری اطلاعات (آی تی)
لیسانس محاسبات کاربردی
فوق لیسانس علوم کامپیوتر (پژوهش محور)
فوق لیسانس فناوری اطلاعات
مهندسی لیسانس مهندسی مکانیک
لیسانس مهندسی عمران
لیسانس علوم کامپیوتر و فناوری
مهندسی برق و الکترونیک
فوق لیسانس مهندسی مکانیک
فوق لیسانس مهندسی عمران
فوق لیسانس علوم کامپیوتر و فناوری
فوق لیسانس برق و الکترونیک
بهداشت و پزشکی لیسانس پرستاری
فوق لیسانس پرستاری
علوم کاربردی و علوم محض لیسانس زیست شناسی
لیسانس شیمی
لیسانس علوم کاربردی
فوق لیسانس زیست شناسی
فوق لیسانس شیمی
فوق لیسانس علوم کاربردی
رسانه و روزنامه نگاری لیسانس روزنامه نگاری
لیسانس مطالعات رسانه
فوق لیسانس روزنامه نگاری
فوق لیسانس مطالعات رسانه
مدیریت کسب و کار لیسانس مدیریت اجرایی (Bachelor of Business Administration-BBA)
لیسانس مدیریت کسب و کار (Bachelor of Business Management
فوق لیسانس مدیریت اجرایی یا ام بی ای (Master of Business Administration -MBA)
فوق لیسانس اقتصاد مالی
مهمان نوازی و گردشگری لیسانس مدیریت مهمان نوازی
لیسانس گردشگری
فوق لیسانس مدیریت مهمان نوازی
فوق لیسانس گردشگری
علوم کشاورزی و جنگلداری لیسانس کشاورزی
لیسانس کسب و کار کشاورزی (Bachelor of Science in Agribusiness)
فوق لیسانس جنگلداری بین‌المللی
فوق لیسانس مدیریت پایدار جنگل‌ها

لازم به ذکر است بیشتر رشته‌هایی که در جدول بالا به آنها اشاره شد، در دانشگاه‌های کانادا در مقطع دکترا هم ارائه می‌شوند.

بهترین رشته ها برای تحصیل در کانادا

اگر در جستجوی بهترین رشته های تحصیلی در کانادا هستید، در ادامه 5 رشته برتر همراه با شرایط پذیرش آنها را به شما معرفی می‌‌کنیم. هنگام انتخاب رشته برای تحصیل در کانادا به پروسه ویزای تحصیلی کانادا هم توجه داشته باشید. برای گرفتن ویزای تحصیلی کانادا لازم است که رشته انتخابی با سوابق تحصیلی و شغلی شما مرتبط باشد.

بنابراین اگر رشته تحصیلی شما در این لیست وجود ندارد، به این معنا نیست که رشته خوبی ندارید. اگر به رشته خود علاقه داشته و قبلا در آن موفق بوده‌اید، قطعا برای ادامه تحصیل و گرفتن ویزای تحصیلی کانادا هم مناسب است.


مدیریت کسب و کار  Business Management

این رشته یکی از بهترین رشته‌ها برای تحصیل در کانادا است که بسیار پرتقاضا بوده و طیف وسیعی از گزینه‌های شغلی را در اختیار شما قرار می‌دهد. با تحصیل در این رشته به مهارت‌ها و اطلاعات جدید و درک جامعی از دنیای کسب و کار دست خواهید یافت.

برخی از مشاغل مربوط به حوزه مدیریت کسب و کار که در کانادا با کمبود نیرو مواجه هستند شامل مشاور مدیریت، بانکداری و سرمایه گذاری مالی است.

بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل در رشته مدیریت کسب و کار

 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه یورک
 • دانشکده کسب و کار اسمیت در دانشگاه کویینز
 • دانشکده کسب و کار روتمن در دانشگاه تورنتو

شرایط مورد نیاز برای پذیرش در رشته‌‌ های مدیریت کسب و کار در کانادا

شرایط لازم برای پذیرش در رشته های مدیریت کسب و کار در کانادا بر حسب مقطع تحصیلی و دانشگاه متفاوت است ولی به طور کلی به شرایط زیر نیاز دارید:

 • معدل: حداقل 15
 • نمره زبان: آیلتس حداقل 7 و یا معادل آن (تعداد بسیار محدودی از دانشگاه‌ها با نمره 6.5 هم پذیرش می‌دهند)
 • نمره جی آر ای (GRE) حداقل 300 و یا جی مت (GMAT) حداقل 500 (تعداد خیلی محدودی از دانشگاه‌ها بدون نمره جی آر و جی مت هم پذیرش می‌دهند)
 • داشتن سابقه رهبری و کارهای اجرایی (شامل همه دانشگاه‌ها نمی‌شود)

آی تی و علوم کامپیوتر در کانادا

علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات از پردرآمدترین مشاغل در کانادا هستند به همین دلیل بسیاری از دانشجویان خارجی ترجیح می‌دهند تا در کانادا در این رشته تحصیل کنند. برای بهبود دسترسی دانشجویان به تحصیل در رشته‌های این حوزه، دولت کانادا انواعی از بورسیه‌ و اسکولارشیپ تحصیلی را در مقاطع مختلف تحصیلی ارائه می‌دهد.

پس از فارغ التحصیلی در حوزه علوم کامپیوتر و آی تی در کانادا می‌توانید در مشاغل مختلف مشغول به کار شوید مانند تحلیلگر سیستم‌های اطلاعاتی، تحلیلگر پایگاه داده، مهندس علوم داده، مهندس نرم افزار، برنامه نویس کامپیوتر، طراح و توسعه دهنده وب و همچنین کارشناس امنیت سایبری.

بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل در رشته‌های علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات

 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه واترلو
 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه مک مستر

شرایط مورد نیاز برای پذیرش در رشته‌‌‌های علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات در کانادا

شرایط لازم برای پذیرش در رشته های علوم کامپیوتر و آی تی در کانادا بر حسب مقطع تحصیلی و دانشگاه متفاوت است ولی به طور کلی به شرایط زیر نیاز دارید:

 • معدل: حداقل 14
 • نمره زبان: آیلتس حداقل 6.5 یا معادل آن (تعداد خیلی محدودی دانشگاه با نمره آیلتس 6 به صورت مشروط پذیرش می‌دهند)
 • تایید سوپروایزر دانشگاه کانادا: برای رشته‌های پژوهش محور در مقطع کارشناسی ارشد و یا مقطع دکترا مورد نیاز است.

مهندسی در کانادا

در کانادا تعداد مشاغل صنعت مهندسی در طول زمان افزایش یافته ‌است. فارغ‌التحصیلان مهندسی در کانادا بسیار مورد نیاز هستند و از این روی به فرصت‌های شغلی بیشتری دسترسی دارند. دانشجویانی که با نرم افزارهایی مانند CAD و Auto-CAD آشنا باشند، پس از فارغ التحصیلی شانس بیشتری برای ورود به مشاغل خاص در حوزه مهندسی دارند.

مهندسی در کانادا توسط اساتید متخصص به صورت عملی آموزش داده می‌شود. هیئت اعتباربخشی مهندسی و فناوری (ABET) دانشگاه های کانادا را جزو بهترین دانشگاه‌های جهان در حوزه مهندسی شناخته است.

بعضی از رشته‌های حوزه مهندسی در کانادا که درآمد بالایی هم دارند شامل مهندسی هوافضا، مهندسی محیط زیست، مهندسی پزشکی، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، و معماری دریایی است.

بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل در رشته‌های مهندسی

 • دانشگاه واترلو
 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه مک گیل

شرایط مورد نیاز برای پذیرش در رشته‌‌‌های مهندسی در کانادا

شرایط لازم برای پذیرش در رشته های مهندسی در کانادا بر حسب مقطع تحصیلی و دانشگاه متفاوت است ولی به طور کلی به شرایط زیر نیاز دارید:

 • معدل: حداقل 14
 • نمره زبان: آیلتس حداقل 6.5 یا معادل آن (تعداد خیلی محدودی دانشگاه با نمره آیلتس 6 به صورت مشروط پذیرش می‌دهند)
 • تایید سوپروایزر دانشگاه کانادا: برای رشته‌های پژوهش محور در مقطع کارشناسی ارشد و یا مقطع دکترا مورد نیاز است.
 • داشتن مقاله چاپ شده در ژورنال‌های معتبر علمی:  برای رشته‌های پژوهش محور در مقطع کارشناسی ارشد و یا مقطع دکترا مورد نیاز است.


بهداشت، بیوتکنولوژی و داروسازی در کانادا

رشته‌های علوم زندگی و علوم زیستی، متنوع، جالب و میان رشته‌ای هستند. برای تحصیل در این رشته‌ها در کانادا باید مهارت و شایستگی بالایی داشته باشید و در آنها به تحقیق و پژوهش بپردازید.

به دلیل رتبه بالای برنامه‌ درسی دانشکده‌‌های پزشکی در کانادا، دانشجوهای خارجی سراسر جهان، کانادا را به عنوان یکی از محل‌های تحصیل خود انتخاب می‌کنند.

از بین رشته‌های این حوزه، رشته‌های پزشکی پیشگیرانه، ارتقای سلامت، روانشناسی انسان، مدیریت بیماری و ناتوانی‌ها بیشتر در کانادا مورد نیاز هستند.

بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل در رشته‌های بهداشت و پزشکی

 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه کویینز
 • دانشگاه دالهوزی
 • دانشگاه مک مستر

شرایط مورد نیاز برای پذیرش در رشته‌‌‌های علوم بهداشت، بیوتکنولوژی، داروسازی و پزشکی در کانادا

 • معدل: حداقل 15
 • نمره زبان: آیلتس حداقل 7 یا معادل آن (بعضی از دانشگاه‌ها با نمره آیلتس 6.5 هم پذیرش می‌دهند)
 • نکته:
  • بعضی از دانشگاه‌های کانادا برای رشته‌های مربوط به حوزه بهداشت و پزشکی دانشجویان خارجی را نمی‌پذیرند.

تحصیل در رشته پزشکی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی مستقیما امکان پذیر نیست. ابتدا باید در مقطع لیسانس در یکی از رشته های علوم پایه مانند زیست، شیمی یا علوم زیستی تحصیل کنند و سپس در آزمون ورودی رشته پزشکی به نام آزمون MCAT شرکت کنند و در صورت قبولی می‌توانند در این رشته تحصیل کنند.

رسانه و روزنامه نگاری  Media & Journalism

رشته رسانه در کانادا بر روزنامه نگاری تمرکز دارد و با افزایش رسانه های دیجیتال، سایت‌های شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی اینترنتی، تقاضا برای فارغ‌التحصیلان حوزه روزنامه نگاری هم به شدت در حال افزایش است.

متخصصان رسانه با استفاده مؤثر از رسانه های جمعی، فرصت‌های بیشتری برای کار در زمینه‌هایی مانند تاریخ و مسائل سیاسی و مشکلات اجتماعی دارند. این به این دلیل است که رسانه ترکیبی از موضوعاتی مانند جامعه شناسی، روانشناسی، فلسفه، مردم شناسی و سیاست است و از بهترین شیوه‌ها برای برقراری ارتباط با مخاطب استفاده می کنند.

دانشجویانی که در رشته روزنامه نگاری در کانادا فارغ التحصیل می‌شوند به عنوان گزارشگر، دستیار تولید کننده، دستیار مدیر رسانه، مدیر رسانه‌های اجتماعی، برنامه ریز رسانه و یا مدیر راه اندازی رسانه مشغول به کار می‌شوند.

بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل در رشته‌ رسانه و روزنامه نگاری

 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه کویینز
 • دانشگاه وسترن
 • دانشگاه واترلو

شرایط مورد نیاز برای پذیرش در رشته‌‌‌های رسانه و روزنامه نگاری در کانادا

شرایط لازم برای پذیرش در رشته رسانه و روزنامه نگاری در کانادا بر حسب مقطع تحصیلی و دانشگاه متفاوت است ولی به طور کلی به شرایط زیر نیاز دارید:

 • معدل: حداقل 15
 • نمره زبان: آیلتس حداقل 7  یا معادل آن (بعضی از دانشگاه‌ها به نمره آیلتس 8 نیاز دارند)
 • داشتن مهارت بالا در نوشتن

چه رشته هایی در کانادا بازار کار خوبی دارند؟

مدیریت اجرایی  MBA

تحصیل در رشته ام بی ای در کانادا فرصت‌های شغلی گسترده‌ای به شما می‌دهد و شما را در معرض شبکه‌ای از کسب و کارهای گوناگون، دانش و مهارت‌های جدید و دید کلی از دنیای تجارت قرار می‌دهد.

تقریبا 40 درصد از مدیر عاملان شرکت‌های Fortune 500 دارای مدرک MBA هستند. رشته ام بی ای یکی از پرتقاضاترین رشته‌ها در 5 دهه اخیر بوده است.

فارغ التحصیلان رشته علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر و متخصصان نرم افزار و آی تی همیشه در همه جای دنیا و از جمله در کانادا بسیار مورد توجه هستند. در سال‌های اخیر شغل‌های مدیر پروژه‌ آی تی و مهندس نرم افزار در میان 10 شغل برتر در کانادا بوده‌اند.

شغل‌های مورد نیاز در رشته‌های علوم کامپیوتر و آی تی در کانادا

 • تحلیلگر و مشاور سیستم‌های اطلاعاتی (Information Systems Analysts and Consultants)
 • تحلیلگر پایگاه داده و مدیر داده (Database Analysts and Data Administrators)
 • مهندس و طراح نرم افزار (Software Engineers and Designers)
 • برنامه نویس کامپیوتر و توسعه دهنده رسانه‌های تعاملی (Computer Programmers and Interactive Media Developers)
 •  طراح و توسعه دهنده وب (Web Designers and Developers)
 • توسعه دهنده و متخصص امنیت سایبری (Dev-Op & Cyber Security Professionals)

صنعت فناوری کانادا 488000 هزار متخصص فناوری اطلاعات دارد که در زمینه‌های مختلف مانند مدیریت پروژه، توسعه نرم افزار، تحلیل داده و امنیت اطلاعات کار می‌کنند. طی یک سال، مشاغل حوزه فناوری در کانادا به تعداد 11500 شغل افزایش یافت که آن را به یکی از سریعترین بخش‌های در حال رشد در کانادا تبدیل کرده است.

دستمزد و حقوق مشاغل حوزه‌های علوم کامپیوتر و آی تی در کانادا 2023

میانگین حقوق سالیانه مشاغل حوزه‌های فناوری اطلاعات (IT) در کانادا در حدود 120،000 دلار است که حقوق افراد کم سابقه در حدود 62،200 و حقوق افراد با سالها تجربه در حدود 196،000 است.

در ادامه حقوق بعضی از مشاغل این حوزه را بررسی می‌کنیم:

 • توسعه دهنده هوش مصنوعی: 137،000 دلار
 • مهندس نرم افزار: 118،000 دلار
 • تحلیلگر داده: 114،000  دلار 
 • توسعه دهنده وب: 99،600 دلار

کسب و کار و امور مالی Business & Finance

امور مالی همیشه نقشی حیاتی در اقتصاد یک کشور ایفا می‌کند و جزو رشته‌های پرتقاضا و مورد نیاز در کانادا است. گرفتن مدرک در رشته امور مالی به شما درک کاملی از کارکردها و کاربردهای بازارهای مالی خواهد داد. امور مالی و اقتصاد این امکان را به شما می‌دهد که طیف گسترده‌ای از مهارت‌های قابل انتقال را پرورش دهید.

حوزه‌های اشتغال رشته‌های بیزینس و امور مالی در کانادا

 • مدیریت دارایی
 • کارگزاری
 • مدیریت سرمایه گذاری 
 • بانکداری
 • بیمه 
 • سرمایه گذاری


دستمزد و حقوق مشاغل حوزه‌های بیزینس و امور مالی در کانادا 2023

میانگین حقوق سالیانه مشاغل حوزه‌های بیزینس و امور مالی در کانادا در حدود 123،000 هزار دلار است که حقوق افراد کم سابقه در حدود 49،800 و حقوق افراد با سالها تجربه در حدود 247،000 است.

در ادامه حقوق بعضی از مشاغل این حوزه را بررسی می‌کنیم:

 • مدیر حسابداری: 178،000 دلار
 • حسابدار: 80،600 دلار
 • مدیر مالی: 226،000 دلار
 • مدیر صندوق سرمایه گذاری: 193،000 دلار
 • تحلیلگر سرمایه گذاری: 173،000 دلار

مهندسی و مدیریت مهندسی

طی سالهای اخیر شغل‌های مهندسی در کانادا به طور پیوسته افزایش یافته اند و از این رو تحصیل در رشته‌های مهندسی آینده شغلی مناسبی را در کانادا به همراه خواهد داشت. در حال حاضر استان‌های انتاریو و کبک برای مهندسان بازار کار خوبی دارند و پس از آن شهرهای کلگری و ادمونتون قوی‌ترین بازارهای مهندسی را دارند.

مهندسانی که نرم افزارهای AutoCAD، CATIA یا دیگر نرم افزارهای استاندارد صنعتی را بلد باشند در کانادا طرفداران زیادی دارند و می‌توانند شغل دلخواه خود را به دست آورند.

مشاغل مورد نیاز در حوزه مهندسی و مدیریت مهندسی در کانادا

 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی عمران
 • مهندسی برق – الکترونیک
 • مهندسی شیمی
 • مهندسی صنعتی و مهندسی تولید
 • مدیریت مهندسی

دستمزد و حقوق مشاغل حوزه‌های مهندسی و مدیریت مهندسی در کانادا 2023

میانگین حقوق سالیانه مهندسان در کانادا در حدود 101،000 دلار است که حقوق افراد کم سابقه در حدود 58،500 و حقوق افراد با سالها تجربه در حدود 213،000 هزار دلار است.

در ادامه حقوق بعضی از مشاغل این حوزه را بررسی می‌کنیم:

 • مهندس عمران: 107،000 هزار دلار
 • مهندس برق: 116،000 هزار دلار
 • مهندس مکانیک: 115،000 هزار دلار
 • مدیر مهندسی: 138،000 هزار دلار

علوم فیزیک، علوم زمین و انرژی‌های تجدید پذیر

انرژی‌های تجدید پذیر منبع مهم انرژی در کانادا است. علاوه بر انرژی باد و انرژی خورشیدی، کانادا به طور فعال در بخش انرژی زیستی (صنعت جنگلداری) هم سرمایه گذاری می‌کند. این امر، فرصت‌های شغلی عالی را برای دانشجویان فارغ‌التحصیل در رشته‌های جنگلداری و بیوتکنولوژی ایجاد می‌کند.

انرژی برای رشد اقتصادی ضروری است و نقش بسیار زیادی در محیط زیست دارد. با کاهش سوخت‌های فسیلی و تغییرات آب و هوایی، انرژی‌های تجدید پذیر محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند. صنعت انرژی در حال حاضر نقش کلیدی در ایجاد شغل در کانادا ایفا می‌کند.

رشته‌های برتر در حوزه فیزیک و علوم زمین و انرژی‌های تجدید پذیر در کانادا

 • فیزیک و نجوم
 • فیزیک پزشکی و نانو تکنولوژی
 • علوم زمین و اقیانوس شناسی
 • مهندسی نفت
 • معدن
 • زمین شناسی
 • ژئوانفورماتیک
 • انرژی تجدید پذیر

افزایش جمعیت جهان باعث ایجاد مشکلات متعددی از جمله تغییرات آب و هوا، گرمایش زمین و امنیت غذایی شده است. علوم کشاورزی می تواند نقش اساسی در حل این مشکلات ایفا کند. بنابراین، مانند هند و سایر کشورهای خارجی، چشم انداز شغلی علوم کشاورزی و جنگلداری در کانادا عالی است.

مشاغل مورد نیاز در حوزه علوم کشاورزی و جنگلداری در کانادا

 • دانشمند کشاورزی
 • مشاور جنگلداری
 • مشاور و کارشناس کشاورزی

علوم زیستی، پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی

تا زمانی که زندگی در سیاره ما وجود دارد، اهمیت پزشکی، علوم زیستی، بیوتکنولوژی و داروسازی همیشه وجود خواهد داشت.

حوزه علوم زیستی و علوم زندگی، گسترده، میان رشته ای و هیجان انگیز است. در سال‌های اخیر کشور کانادا بیش از پیش به تحصیلکرده‌های حوزه علوم زیستی، بهداشت و پزشکی نیاز داشته است.


رشته‌های مورد نیاز در حوزه علوم زیستی، پزشکی و بهداشت در کانادا

 • علوم زیستی (Biological Sciences)
 • بیوتکنولوژی (Biotechnology)
 • داروسازی (Pharmacy)
 • پرستاری 
 • پزشکی و دندانپزشکی

رسانه و روزنامه نگاری

با ظهور رسانه‌های دیجیتال، سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی آنلاین، تقاضا برای متخصصان ماهر در این زمینه‌ها به طور تصاعدی در کانادا در حال افزایش است. مسیرهای شغلی عصر جدید مانند بازاریابی دیجیتال و طراحی دیجیتال در حال تسخیر مسیرهای سنتی هستند. علاوه براین، بخش‌های فناوری و بانکی نیز به طور فعال به دنبال متخصصانی در زمینه طراحی UX / UI  هستند.

حوزه‌های اشتغال رشته رسانه و روزنامه نگاری در کانادا

 • رسانه‌های دیجیتال 
 • تبلیغات
 • بازاریابی
 • روابط عمومی
 • روزنامه نگاری
 • رسانه‌های تعاملی
 • طراحی UX /UI 
 • طراحی گرافیک و طراحی خلاقانه

ریاضیات، آمار، بیم سنجی (آمار بیمه، آمار ریاضیات) و علم تجزیه و تحلیل

حوزه Big Data در کانادا تقاضای زیادی را برای متخصصان کمی و تحلیلی ایجاد کرده است. رشته‌های ریاضیات و تجزیه و تحلیل در بخش‌های مختلفی از جمله خدمات مالی، خرده فروشی، مراقبت‌های بهداشتی، رسانه و غیره استفاده می‌شود. اخیراً سکشن‌های دیگری مانند آموزش، تولید و ورزش نیز از تجزیه و تحلیل برای دستیابی به سطحی رقابتی استفاده می‌کنند.

روانشناسی و منابع انسانی

از رشته‌های دیگری که بازار خوبی در کانادا دارند، روانشناسی و منابع انسانی است. کارفرمایان همیشه به دنبال جذب نیروهای با استعداد و ماهر هستند. اما استخدام و پرداخت حقوق به چنین متخصصانی همیشه چالشی برای شرکت ها در سراسر جهان است. به همین دلیل است که شرکت ها تلاش بیشتری برای ارتقاء مهارت و آموزش کارکنان فعلی خود می کنند. 

این امر موجب شده تا در کانادا روانشناسان مشاوره، مشاوران شغلی، روانشناسان صنعتی و متخصصان منابع انسانی فرصت‌های شغلی بیشتری داشته و از سمت شرکت‌ها بیشتر مورد تقاضا باشند.

رشته های پولساز در کانادا

 کانادا مانند هر کشور دیگری تعدادی از رشته‌های تحصیلی وجود دارد که جزو رشته های تحصیلی پردرآمد در کانادا محسوب می‌شوند.  در این بخش به این رشته‌های پولساز اشاره می‌کنیم.


علوم پزشکی

 • پزشک
  • درآمد سالیانه: 253،843 هزار دلار

پزشکی احتمالا پردرآمدترین حرفه در کانادا است. دستمزد پزشکان تا 300،000 هزار دلار در سال می‌تواند افزایش یابد مخصوصا برای جراحان، متخصصان قلب، رادیولوژیست‌ها یا متخصصان بیهوشی.

 • دندانپزشک 
  • درآمد سالیانه: 177،266 هزار دلار

دندانپزشکی در کانادا تحت پوشش بیمه دولتی نیست. بنابراین، دندانپزشکان آزادند تا مطب های خصوصی خود را راه اندازی کنند و این با درآمد قابل توجهی همراه است.

 • روانشناس
  • درآمد سالیانه: 138،000 هزار دلار

استفاده از روان درمانی روندی رو به رشد در میان مردم است چرا که به اهمیت سلامت روان پی برده‌اند. بنابراین تحصیل در رشته روانشناسی آینده شغلی خوبی به همراه دارد و یکی از شغل‌های پرتقاضا و مورد نیاز در کانادا است که درآمد بالایی هم دارد.

 •  پرستار رسمی (Registered Nurse)
  • درآمد سالیانه: 89،579 هزار دلار

طبق یک نظرسنجی که در آن 92 درصد کانادایی‌ها نظرات بسیار مثبتی در مورد پرستاران داشتند، پرستاران را می‌توان جز معتبرترین متخصصان در کانادا دانست.

 •  اپتومتریست
  • درآمد سالیانه بینایی سنج: 103،328 هزار دلار


علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات

 • مالک محصول (Product Owner)
  • درآمد سالیانه: 118،650 هزار دلار
 • فول استک دولوپر (Full Stack Developer)
  • درآمد سالیانه: 87،915 هزار دلار

این حوزه‌ها یکی از محبوب‌ترین  حوزه‌های علوم کامپیوتر و آی تی است که با تغییر هر روزه تکنولوژی به سرعت در حال تغییر است و جزو پردرآمدترین مشاغل در کانادا هستند.

هنر

 • معماری
  • درآمد سالیانه: 94،153 هزار دلار

اگر به رشته هنر علاقه مند هستید و در عین حال می‌خواهید شغل پردرآمدی هم داشته باشید رشته معماری گزینه خوبی است. این شغل صرف نظر از جایی که می‌خواهید در آنجا زندگی کنید، امنیت مالی زیادی در کانادا دارد و همیشه مورد نیاز است.

صنایع معدن

 • صنایع معدن
  • درآمد سالیانه: 128،221 هزار دلار

تحصیل در رشته‌های صنایع معدن برای همه مناسب نیست چون پس از فارغ‌التحصیلی، برای کار در این حوزه باید توانایی فیزیکی و ذهنی بالایی داشته باشید. با این حال، این مشاغل در کانادا پردرآمد هستند.

حقوق و وکالت

 • حقوق و وکالت
  • درآمد سالیانه: 97،744 هزار دلار

اگر وسوسه می‌شوید که در رشته حقوق تحصیل کنید، باید بدانید که همه وکلا کار یکسانی انجام نمی‌دهند، و برای مثال، تفاوت‌های زیادی در نحوه زندگی یک دادستان در مقایسه با زندگی یک وکیل طلاق وجود دارد. بر اساس علایق شخصی خود گرایش‌های رشته حقوق را انتخاب کنید. این رشته یکی از پردرآمدترین رشته‌ها در کانادا است.


رشته های هنری پرطرفدار در کانادا

پیش بینی می‌شود مشاغل هنری از سال 2020 تا 2030، 14 درصد رشد کنند، بنابراین اکنون زمان خوبی برای ادامه تحصیل در رشته‌های هنری است. مشاغل هنری در کانادا مورد نیاز هستند و بهترین راه برای ورود به بازار کار این رشته‌ها، به دست آوردن دانش آکادمیک و تحصیل در دانشگاه‌ها یا کالج‌های آن است. 

اگر به تحصیل در رشته‌های هنری علاقه مند هستید، در ادامه به لیستی از رشته‌های هنری در کانادا اشاره می‌کنیم. بعضی از این رشته‌ها در دانشگاه‌ها و بعضی دیگر در کالج‌ها و در مقاطع مختلف تحصیلی دیپلما، لیسانس، فوق لیسانس و دکترا ارائه می‌شوند.

هنرهای زیبا (Fine Arts)

با تحصیل در رشته هنرهای زیبا در زمینه هنرهای تجسمی (Visual Arts) آموزش می‌بینید. هنرهای تجسمی شامل نقاشی رنگ روغن، آبرنگ، طراحی، چاپ، عکاسی و مجسمه سازی است. با تحصیل در این رشته و کسب دانش لازم قادر خواهید بود تا پورتفولیویی از نمونه کارهای خود آماده کرده و برای جستجوی شغل و ورود به بازار کار از آن استفاده کنید.

با داشتن مدرک هنرهای زیبا می‌توانید به عنوان مدیر هنری، هنرمند، عکاس و طراح چند رسانه‌ای مشغول به کار شوید.

بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل در رشته هنرهای زیبا

 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه مک مستر
 • دانشگاه هنر و طراحی امیلی کار
 • دانشگاه واترلو

طراحی گرافیک

در طراحی گرافیک از انواع عناصر گرافیکی (عکس، نقاشی، طراحی) و عناصر متنی استفاده می‌شود و آنها را در انواع رسانه مانند مجلات، کتاب‌ها و تبلیغات رسانه‌ای و تلویزیون پیاده سازی می‌کنند. هدف از ایجاد طرح‌های گرافیکی ایجاد جلب توجه مخاطب و ترغیب آنها به انجام یک عمل مانند خرید محصول است.

با گرفتن مدرک طراحی گرافیک در کانادا به کارفرمایان آینده نشان می‌دهید که تحصیلات جامعی در زمینه تکنولوژی هنرهای گرافیکی دارید و می‌دانید چگونه از آنها استفاده کنید.

با داشتن مدرک طراحی گرافیک می‌توانید علاوه بر شغل طراح گرافیک، در مشاغل دیگری مانند هنرمند چند رسانه‌ای، انیماتور، متخصص بازاریابی، مدیر هنری، توسعه دهنده محصول، هنرمند تولید، طراح رابط کاربری (UI) و یا طراح تجربه کاربری (UX) مشغول به کار شوید.

دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا برای تحصیل در رشته طراحی گرافیک 

تعدادی از دانشگاه ها و کالج‌های کانادا که رشته طراحی گرافیک را ارائه می‌دهند شامل:

 • مدرسه طراحی دانشگاه لاوال
 • دانشگاه فریزر ولی
 • کالج هنر و طراحی انتاریو (OCAD)
 • دانشگاه یورک
 • دانشگاه هنر و طراحی امیلی کار
 • دانشگاه کی پی یو (KPU)

هنرهای دیجیتال (Digital Arts)

هنر دیجیتال هنری است که با کمک فناوری و به طور کامل در کامپیوتر تولید می‌شود. در این روش لازم است که تصاویر کشیده شده خود را اسکن کرده و آنها را در کامپیوتر آپلود کنید و سپس با کمک نرم افزارهای خاصی کار را به اتمام برسانید.

با تحصیل در رشته هنرهای دیجیتال در مورد صدا، طراحی تعاملی، تصویرسازی، سه بعدی دیجیتال، انیمیشن، ویدیو و طراحی گرافیک خواهید آموخت.

پس از فارغ‌التحصیلی در رشته هنرهای دیجیتال در کانادا فرصت‌های شغلی بسیاری پیش روی شماست. این مشاغل شامل تصویربردار برنامه تلویزیونی، تهیه کننده برنامه‌های تلویزیونی، معلم هنر، عکاس، نقاش، تصویرگر، انیماتور، تدوینگر، طراح تجاری یا صنعتی و مدیر هنری هستند.

دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا برای تحصیل در رشته هنرهای دیجیتال

 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه یورک
 • کالج لانگارا 
 • دانشگاه فریزر ولی

فیلمبرداری و تولید فیلم/ویدیو (Cinematography and Film/Video Production)

پس از دریافت مدرک خود در زمینه فیلمبرداری و تولید فیلم/فیلم، آماده خواهید شد تا به عنوان یک فیلمبردار حرفه ای را شروع کنید. در این حرفه شما مسئول نحوه خلق هر صحنه در فیلم خواهید بود. گزینه‌های شما فراتر از ساختن فیلم است زیرا می‌توانید در نمایش‌های تلویزیونی، آگهی‌های بازرگانی و ویدیو نیز کار کنید. شما همچنین واجد شرایط تولید فیلم خواهید بود. به این ترتیب، شما مسئول کل فرآیند ساخت یک فیلم خواهید بود.

دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا برای تحصیل در رشته فیلمبرداری و تولید فیلم و ویدیو

 • دانشگاه رایرسون
 • دانشگاه کنکوردیا
 • دانشگاه یورک
 • مدرسه فیلمسازی ونکوور (Vancouver Film School)
 • مدرسه فیلمسازی تورنتو (Toronto Film School)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید ارسال با واتساپ ارسال با تلگرام

مطالب مرتبط

انتخاب رشته در کانادا
انتخاب رشته در کانادا

از حسابداری تا جانورشناسی، دانشگاه ها و کالج های کانادا برای هر فرد رشته ایی را ارائه می دهند. در واقع انتخاب های شما آن قدر زیاد است، که نمی دانید از کجا شروع کنید. ...

بیشتر بخوانید
آزمونهای زبان انگلیسی برای تحصیل در کانادا
آزمونهای زبان انگلیسی برای تحصیل در کانادا

زبان انگلیسی، زبان اصلی اکثر انستیتوهای کانادا است و موفقیت شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی در گرو سطح زبانی شما است. شرکت در آزمون زبان برای تحصیل در کانادا به پیشینه ی تحصیلی شما باز می گردد، زبانی که با آن در دو سال اخر تحصیل درس خواندید چه بوده است. ...

بیشتر بخوانید
تحصیل در کالج یا دانشگاه
تحصیل در کالج یا دانشگاه

شما تصمیم گرفته اید در کانادا تحصیل کنید. در چند سال آینده به عنوان دانشجو، زندگی در کانادا می تواند بهترین سال های زندگیتان باشد. کالج ها و دانشگاه های زیادی در کانادا وجود دارد، که شما باید از بین آن ها انسیتویی را که در راستای اهدافتان هست را انتخاب کنی ...

بیشتر بخوانید