#

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 18:00

42 38 20 88 - 021
رشته کاردرمانی در کانادا

رشته کاردرمانی در کانادا

کانادا با داشتن بیش از 200000 دانشجوی خارجی، یک بازیگر مهم و بزرگ جهانی در حوزه‌ی آموزش عالی است. محبوبیت این کشور در بین دانشجویان خارجی جای تعجب ندارد- کانادا کشوری است که به مُدارا معروف است و با داشتن چندین دانشگاه در سطح و اندازه‌ی جهانی، منطقی است که داوطلبانی که به‌دنبال کشوری خوب برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستند، این کشور را برای تحصیل انتخاب کنند.

رشته کاردرمانی (Occupational Therapy) یکی از رشته‌های شاخۀ علوم تجربی است. طبق تعریف انجمن کاردرمانی آمریکا در سال 1981، کاردرمانی علم استفاده از فعالیت‌های هدفمند در افراد مبتلا به بیماری‌ها یا ضایعه‌های جسمی، اختلال در عملکردهای روانی و اجتماعی، ناتوانی‌های رشدی، اختلال‌های یادگیری و سالمندان به‌منظور پیشگیری از ناتوانی و حفظ حداکثر استقلال و کسب سلامتی است. کاردرمانی با هدف ارتقای سلامت و بهزیستی به کسانی ارائه می‌شود که دچار یا در خطر بیماری، ضایعه، اختلال، عارضه، نقص، ناتوانی و محدودیت در فعالیت یا مشارکت هستند.

گفتنی است کاردرمانی یکی از رشته‌های شاخۀ تیم توان‌بخشی است و این خدمات را شامل می‌شود: آموزش مهارت‌های زندگی روزمره، ایجاد و توسعۀ مهارت‌های درکی و حرکتی و عملکرد یکپارچگی حس، توسعۀ مهارت‌های بازی و پیش‌حرفه‌ای و توانایی‌های اوقات فراغت، طراحی، ساختن یا به‌کار‌بردن وسایل کمکی و ارتزها و پروتزها، انتخاب وسایل نظافتی، استفاده از صنایع‌دستی ویژۀ طراحی‌شده برای افزایش عملکرد افراد‌، توصیف و تفسیر آزمون‌ها مثل ارزیابی قدرت عضلانی، ارزیابی دامنۀ حرکتی و تطبیق محیط برای فرد معلول. این خدمات ممکن است به‌طور فردی یا گروهی و در سیستم‌های اجتماعی ارائه شوند. از دروس اصلی رشته کاردرمانی به آناتومی، حرکت‌شناسی، بیماری‌های مغز و اعصاب و روان‌پزشکی و ارتوپدی، روان‌شناسی، توان‌بخشی حرفه‌ای، تجزیه‌وتحلیل فعالیت و زندگی، جامعه‌شناسی، رشد بازی، بازی‌درمانی و مشاوره می‌توان اشاره کرد. کانادا ازجمله کشورهای برتر برای تحصیل رشته کاردرمانی به‌حساب می‌آید. در این مقاله، دربارۀ تحصیل رشته کاردرمانی در کانادا بیشتر سخن خواهیم گفت.

دانشگاه‌های برتر برای تحصیل رشته کاردرمانی در کانادا

دانشگاه‌های برتر برای تحصیل رشته کاردرمانی در کانادا ازاین‌قرارند:

رشته کاردرمانی دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو اولین نام در فهرست دانشگاه‌های برتر برای تحصیل رشته کاردرمانی در کاناداست. این دانشگاه سال 1827 در شهر تورنتو تأسیس شد و در تازه‌ترین رتبه‌بندی وبگاه QS در سال 2022، بیست‌وششمین دانشگاه معتبر دنیا و برترین دانشگاه کانادا شناخته شده است. تاکنون، بیش از 560هزار نفر دانشجو از دانشگاه تورنتو فارغ‌التحصیل شده‌اند و هم‌اکنون، بیش از 74هزار نفر دانشجو در آن مشغول تحصیل هستند. دانشگاه تورنتو شامل سه پردیس دانشگاهی است: میسیساگا و اسکاربرو و سنت‌جورج. دورۀ کارشناسی ارشد کاردرمانی در دو پردیس سنت‌جورج و میسیساگا ارائه می‌شود که تحصیل آن دوساله و تمام‌وقت و زبان تدریس تمام دروس انگلیسی است. شایان ذکر است دورۀ کارشناسی ارشد کاردرمانی در دانشگاه تورنتو فقط در نیمسال سپتامبر ارائه می‌شود 


رشته کاردرمانی دانشگاه مک‌گیل

دانشگاه مک‌گیل نیز یکی از دانشگاه‌های برتر به‌منظور تحصیل رشته کاردرمانی در کانادا به‌شمار می‌آید که سال 1821 در شهر مونترال بنیان نهاده شد. در تازه‌ترین رتبه‌بندی وبگاه QS در سال 2022، این دانشگاه دولتی جایگاه بیست‌وهفتم را در بین دانشگاه معتبر جهان و ردۀ دوم را در میان دانشگاه برتر کانادا ازآنِ خود کرده است. دورۀ کارشناسی ارشد کاربردی کاردرمانی در دانشگاه مک‌گیل 63 واحد درسی و هزار ساعت آموزش و پنج نیمسال تحصیلی را شامل می‌شود. 

رشته کاردرمانی دانشگاه بریتیش کلمبیا

در فهرست دانشگاه‌های معتبر برای تحصیل رشته کاردرمانی در کانادا، نام دانشگاه بریتیش کلمبیا نیز به‌چشم می‌خورد. دانشگاه دولتی بریتیش کلمبیا کارش را سال 1857 در شهر ونکوور آغاز کرد و درحال‌حاضر، بیش از 66هزار نفر دانشجو در دو پردیس ونکوور و اوکاناگان تحصیل می‌کنند. در تازه‌ترین رتبه‌بندی وبگاه QS در سال 2022، دانشگاه یادشده چهل‌وششمین دانشگاه معتبر دنیا و سومین دانشگاه برتر کانادا شناخته شده است. تحصیل کارشناسی ارشد کاردرمانی در دانشگاه بریتیش کلمبیا دوساله است و تمام دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. از‌آنجا‌که دورۀ مذکور دوره‌ای حرفه‌ای است، دانشجویان به ارائۀ پایان‌نامه نیاز ندارند و برنامۀ درسی‌شان ترکیبی از دروس تئوری و کار عملی است. ناگفته نماند دانشگاه بریتیش کلمبیا در حوزۀ کاردرمانی برنامه‌های تحقیقاتی کارشناسی ارشد و دکتری نیز ارائه می‌کند که پژوهش‌محور هستند.

رشته کاردرمانی دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا آخرین نام در فهرست دانشگاه‌های برتر به‌منظور تحصیل رشته کاردرمانی در کانادا محسوب می‌شود. سال 1908، الکساندر رادرفورد و هنری تروی دانشگاه دولتی آلبرتا را در شهر ادمونتون استان آلبرتا کانادا بنیان نهادند. در تازه‌ترین رتبه‌بندی وبگاه QS در سال 2022، دانشگاه آلبرتا صدونوزدهمین دانشگاه‌ معتبر جهان و پنجمین دانشگاه‌‌ برتر کانادا شناخته شده است. این دانشگاه پنج پردیس دانشگاهی دارد که میزبان دانشکده‌ها و مرکز‌های تحقیقاتی مختلفی است. پردیس‌های ذکرشده عبارت‌اند از: پردیس شمال، پردیس جنوب، پردیس سنت‌جین، پردیس آگوستانا و پردیس انترپرایز اسکویر. تحصیل کارشناسی ارشد کاردرمانی در دانشگاه آلبرتا تمام‌وقت و 26ماهه است که کورس‌های درسی و فعالیت‌های مرتبط با کاردرمانی و چهار کار عملی هفت‌هفته‌ای را دربر می‌گیرد.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید ارسال با واتساپ ارسال با تلگرام

مطالب مرتبط

انتخاب رشته در کانادا
انتخاب رشته در کانادا

از حسابداری تا جانورشناسی، دانشگاه ها و کالج های کانادا برای هر فرد رشته ایی را ارائه می دهند. در واقع انتخاب های شما آن قدر زیاد است، که نمی دانید از کجا شروع کنید. ...

بیشتر بخوانید
آزمونهای زبان انگلیسی برای تحصیل در کانادا
آزمونهای زبان انگلیسی برای تحصیل در کانادا

زبان انگلیسی، زبان اصلی اکثر انستیتوهای کانادا است و موفقیت شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی در گرو سطح زبانی شما است. شرکت در آزمون زبان برای تحصیل در کانادا به پیشینه ی تحصیلی شما باز می گردد، زبانی که با آن در دو سال اخر تحصیل درس خواندید چه بوده است. ...

بیشتر بخوانید
تحصیل در کالج یا دانشگاه
تحصیل در کالج یا دانشگاه

شما تصمیم گرفته اید در کانادا تحصیل کنید. در چند سال آینده به عنوان دانشجو، زندگی در کانادا می تواند بهترین سال های زندگیتان باشد. کالج ها و دانشگاه های زیادی در کانادا وجود دارد، که شما باید از بین آن ها انسیتویی را که در راستای اهدافتان هست را انتخاب کنی ...

بیشتر بخوانید