#

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 18:00

42 38 20 88 - 021
مهندسی پزشکی در دانشگاه تورنتو

مهندسی پزشکی در دانشگاه تورنتو

موسسات آموزشی در کانادا سالانه حدود 1.4 میلیون دانشجو را آموزش داده و 40 درصد تحقیق و توسعه را در این کشور انجام می‌دهند و مجموع گردش مالی در این حوزه، 38 میلیارد دلار کاناداست که ثروت اقتصادی را در جوامع سراسر کانادا ایجاد می‌کند.

مشخصه‌ی بخش آموزش عالی در کانادا، تنوع آن است. دانشگاه‌های کانادا از نظر اندازه، تاریخچه و مجموعه‌ی برنامه‌های تحصیلی و تخصص‌های‌شان بسیار متفاوت هستند.استان‌ها و قلمروها مسئول تمام سطوح آموزشی از جمله دانشگاه‌ها و بخش آموزش عالی هستند. هیچ وزارت آموزش فدرال یا سیستم رسمی اعتباربخشی وجود ندارد.

کانادا بواسطه‌ی آموزش عالی خود در سطح جهان شهرت دارد و این موضوع در عملکرد موسسات آموزشی آن در سه فهرست رتبه‌بندی جهانی بازتاب دارد. براساس رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های جهانی مجله‌ی تایمز، 7 دانشگاه کانادا در میان 150 دانشگاه برتر جهان قرار دارد.

10 دانشگاه برتر کانادا در سال 2022
دانشگاه THE 2022 QS 2022 ARWU 2021
دانشگاه تورنتو
18 26 22
دانشگاه بریتیش کلمبیا 37 46 42
دانشگاه مک گیل 44 27 67
دانشگاه مک مستر 80 140 82
دانشگاه مونترال 88 111 101 تا 150
دانشگاه آلبرتا 125 126 101 تا 150
دانشگاه آتاوا 162 230 201 تا 300
دانشگاه کلگری 201 تا 250 235 151 تا 200
دانشگاه سایمون فریزر 201 تا 250 298 301-400
دانشگاه واترلو 201 تا 250 149 151 تا 200

مهندسی پزشکی (Biomedical Engineering) یا BME رشته‌ای است که میان علوم پزشکی و مهندسی ارتباط معنادار برقرار کرده است. درواقع، مهندسی پزشکی دانش ساخت دستگاه‌های به‌کاررفته در علم پزشکی است و به‌کمک رشته پزشکی، به تشخیص و درمان بیماری‌ها کمک می‌کند. به‌دلیل گستردگی رشته مهندسی پزشکی، این رشته در گرایش‌ها و تخصص‌های متنوعی ارائه می‌شود؛ ازجمله بیوانفورماتیک، بیومتریال، بیومکانیک، مهندسی بیونانو، بیوفوتونیک، مهندسی سلولی و بافت، مهندسی پزشکی بالینی، مهندسی ژنتیک، تصویربرداری پزشکی یا بیولوژیکی، فیزیولوژی سیستم‌ها و مهندسی درمانی. ناگفته نماند فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی پزشکی در شرکت‌های دارویی، مرکزهای تحقیقاتی، بیمارستان‌ها، سازمان‌های دولتی و دانشگاه‌ها می‌توانند مشغول ‌کار شوند.

ازآنجاکه رشته مهندسی پزشکی رشته‌ای جدید به‌شمار می‌رود و در بخش بهداشت و درمان نقش مهمی ایفا می‌کند، دانشگاه‌های معتبر جهان، ازجمله دانشگاه‌های کانادا به ارائۀ این رشته و تربیت دانش‌آموختگان مهندسی پزشکی روی آورده‌اند. دانشگاه تورنتو ازجمله دانشگاه‌های برتر ارائه‌دهندۀ رشته مهندسی پزشکی در کاناداست؛ ازاین‌رو، در مطلب حاضر قصد داریم دربارۀ تحصیل رشته مهندسی پزشکی در دانشگاه تورنتو صحبت کنیم.


رتبه‌بندی دانشگاه تورنتو

در تازه‌ترین رتبه‌بندی وبگاه QS در سال 2022، دانشگاه تورنتو بیست‌وششمین دانشگاه معتبر جهان و نخستین دانشگاه برتر کانادا شناخته شده و در رشته مهندسی و فناوری نیز در جایگاه بیست‌وششم دانشگاه‌های مطرح دنیا ایستاده است. دانشگاه دولتی تورنتو رشته مهندسی پزشکی را در مقاطع تحصیلی مختلفی ارائه می‌دهد.

کارشناسی مهندسی پزشکی درکانادا

دانشگاه تورنتو دور‌ه‌های علوم مهندسی و علوم مهندسی کاربردی را در مقطع کارشناسی ارائه می‌دهد. این دوره‌ها دانشجویان را با حوزه‌های سیستم‌های فیزیولوژیکی، ابزار دقیق، بیومکانیک و تجربیات آزمایشگاهی به‌منظور فعالیت در صنعت مهندسی پزشکی کاربردی آشنا می‌‌کند. کلاس‌های دوره‌های علوم مهندسی و علوم مهندسی کاربردی در پردیس دانشگاهی سنت‌جورج دانشگاه تورنتو و دانشکدۀ علوم مهندسی کاربردی برگزار می‌شود. علاقه‌مندان به تحصیل کارشناسی علوم مهندسی یا علوم مهندسی کاربردی مدرک معادل دبیرستان انتاریو باید داشته و کورس‌های توابع پیشرفته، حساب و بردارها، شیمی، زبان انگلیسی و فیزیک را گذرانده باشند.

مقاطع تحصیلات تکمیلی مهندسی پزشکی

مؤسسۀ مهندسی پزشکی دانشگاه تورنتو تسهیلاتی برای پژوهش در رشته مهندسی پزشکی در نظر گرفته است و سه دورۀ آموزشی تحصیلات تکمیلی نیز ارائه می‌دهد. دوره‌های آموزشی یادشده عبارت‌اند از: کارشناسی ارشد علوم کاربردی مهندسی پزشکی (MASc) و کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی (MEng) و دکتری مهندسی پزشکی. حداقل نمرۀ موردنیاز آزمون‌های آیلتس و تافل برای تحصیل مهندسی پزشکی در دانشگاه تورنتو به‌ترتیب 7 و 93 اعلام شده است. درادامه، با دوره‌های تحصیلات تکمیلی رشته مهندسی پزشکی در دانشگاه تورنتو بیشتر آشنا می‌شویم.

کارشناسی ارشد علوم کاربردی مهندسی پزشکی

کارشناسی ارشد علوم کاربردی مهندسی پزشکی (MASc) دوره‌ای پژوهشی و پایان‌نامه‌محور است. گرایش‌های متنوع کارشناسی ارشد علوم کاربردی مهندسی پزشکی در دانشگاه تورنتو ازاین‌قرارند:

 1. مواد زیستی و مهندسی بافت و پزشکی احیاکننده
 2.  مهندسی بالینی
 3. فناوری نانو و تصویربرداری مولکولی و سیستم‌های بیولوژی
 4.  سیستم‌های عصبی‌حسی و توانبخشی

علاقه‌مندان به تحصیل کارشناسی ارشد علوم کاربردی مهندسی پزشکی مدرک کارشناسی چهارساله در یکی از رشته‌های دندان‌پزشکی، مهندسی، پزشکی یا یکی از علوم فیزیکی یا بیولوژیکی از دانشگاهی معتبر باید داشته باشند و حداقل معدل کارشناسی‌شان B یا 3 از 4 در سیستم GPA باشد. تحصیل کارشناسی ارشد علوم کاربردی مهندسی پزشکی در دانشگاه تورنتو دو‌سال‌ونیم (پنج نیمسال) زمان می‌برد و تمام‌وقت است. ناگفته نماند حداکثر مدت زمان مجاز برای تحصیل دورۀ یادشده سه ‌سال است.


کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی دانشگاه تورنتو

کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی (MEng) دوره‌ای حرفه‌ای است که بر طراحی و تجاری‌سازی دستگاه‌های مهندسی پزشکی تمرکز دارد. دانشجویان کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی دورۀ کارآموزی چهارماهه باید بگذرانند و پروژه‌های تحقیقاتی و فعالیت‌های عملی انجام دهند. تحصیل کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی تمام‌وقت یا پاره‌وقت است و گرایش‌های آن عبارت‌اند از:

 1. مواد زیستی و مهندسی بافت و پزشکی احیاکننده؛
 2.  مهندسی بالینی؛
 3. فناوری نانو و تصویربرداری مولکولی و سیستم‌های بیولوژی؛

علاقه‌مندان به تحصیل کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی مدرک کارشناسی چهارساله در یکی از رشته‌های دندان‌پزشکی، مهندسی، پزشکی یا یکی از علوم فیزیکی یا بیولوژیکی از دانشگاهی معتبر باید داشته باشند و حداقل معدل کارشناسی‌شان B یا 3 از 4 در سیستم GPA باشد. تحصیل تمام‌وقت کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی شش‌ نیمسال و تحصیل پاره‌وقت آن نُه نیمسال به‌طول می‌انجامد. گفتنی است حداکثر زمان مجاز برای تحصیل در دورۀ تمام‌وقت سه سال و برای دورۀ پاره‌وقت شش سال است. نکتۀ مهم دیگر اینکه دانشجویان دوره‌های کارشناسی ارشد (MEng) رشته مهندسی پزشکی با تأکید بر این موضوع‌ها دورۀ خود را باید به‌پایان برسانند:

 1. مهندسی و جهانی‌شدن
 2. کارآفرینی، رهبری، نوآوری و فناوری
 3. مهندسی پزشکی قانونی

دکتری مهندسی پزشکی

دانشگاه تورنتو رشته مهندسی پزشکی را در مقطع دکتری نیز ارائه می‌دهد. این دوره تزمحور است و علاقه‌مندان از سه طریق در آن می‌توانند شرکت کنند:

 1. پس از اتمام دورۀ کارشناسی ارشد مرتبط
 2. انتقال از دورۀ کارشناسی ارشد علوم کاربردی (MASc) یا کارشناسی ارشد علوم بهداشتی (MHSc)
 3. ورود مستقیم از دورۀ کارشناسی. گفتنی است دانشجویان دکتری مهندسی پزشکی در دانشگاه تورنتو در یکی از گرایش‌های تخصصی مواد زیستی و مهندسی بافت و پزشکی احیاکننده، مهندسی بالینی، فناوری نانو و تصویربرداری مولکولی و سیستم‌های بیولوژی و سیستم‌های عصبی‌حسی و توان‌بخشی می‌توانند تحصیل کنند.

علاقه‌مندان به تحصیل دکتری مهندسی پزشکی مدرک کارشناسی ارشد در یکی از رشته‌های دندان‌پزشکی، مهندسی، پزشکی یا یکی از علوم فیزیکی یا بیولوژیکی از دانشگاهی معتبر باید داشته باشند و حداقل معدل کارشناسی ارشدشان B+ یا 3.3 از 4 در سیستم GPA باشد. شایان ذکر است زمان لازم برای تحصیل دکتری رشتۀ یادشده به‌طور متوسط چهار سال و حداکثر شش سال خواهد بود.

دانشجویان انتقالی از دورۀ کارشناسی ارشد علوم کاربردی (MASc) یا کارشناسی ارشد علوم بهداشتی (MHSc) در رشته مهندسی بالینی با برآورده‌کردن الزامات در یکی از گرایش‌های تخصصی دکتری مهندسی پزشکی در دانشگاه تورنتو می‌توانند شرکت کنند. زمان لازم برای این دسته از دانشجویان به‌منظور تحصیل دکتری رشتۀ مذکور به‌طور متوسط پنج سال و حداکثر هفت سال خواهد بود.

دانشجویانی که قصد دارند مستقیماً از دورۀ کارشناسی در مقطع دکتری رشته مهندسی پزشکی در دانشگاه تورنتو شرکت کنند، حداقل الزامات مدنظر دانشگاه را باید برآورده کنند و آن را به‌طور میانگین پنج‌ساله و حداکثر هفت‌ساله به‌پایان برسانند و حداقل معدل کارشناسی‌شان A- یا 3.7 از 4 در سیستم GPA باشد. ناگفته نماند همۀ دانشجویان دکتری این رشته باید پایان‌نامه ارائه دهند و از آن دفاع کنند.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید ارسال با واتساپ ارسال با تلگرام

مطالب مرتبط

انتخاب رشته در کانادا
انتخاب رشته در کانادا

از حسابداری تا جانورشناسی، دانشگاه ها و کالج های کانادا برای هر فرد رشته ایی را ارائه می دهند. در واقع انتخاب های شما آن قدر زیاد است، که نمی دانید از کجا شروع کنید. ...

بیشتر بخوانید
آزمونهای زبان انگلیسی برای تحصیل در کانادا
آزمونهای زبان انگلیسی برای تحصیل در کانادا

زبان انگلیسی، زبان اصلی اکثر انستیتوهای کانادا است و موفقیت شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی در گرو سطح زبانی شما است. شرکت در آزمون زبان برای تحصیل در کانادا به پیشینه ی تحصیلی شما باز می گردد، زبانی که با آن در دو سال اخر تحصیل درس خواندید چه بوده است. ...

بیشتر بخوانید
تحصیل در کالج یا دانشگاه
تحصیل در کالج یا دانشگاه

شما تصمیم گرفته اید در کانادا تحصیل کنید. در چند سال آینده به عنوان دانشجو، زندگی در کانادا می تواند بهترین سال های زندگیتان باشد. کالج ها و دانشگاه های زیادی در کانادا وجود دارد، که شما باید از بین آن ها انسیتویی را که در راستای اهدافتان هست را انتخاب کنی ...

بیشتر بخوانید